Založ si blog

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu – časť 2

Vo februári som napísal článok o tom, ako boli na Ukrajine zatvorené 3 televízne kanály, kde som sa dotkol témy slobody slova na Ukrajine. Teraz sa opäť porozprávajme o «najdemokratickejšej krajine» na svete.

20. augusta večer rozhodla Národná bezpečnostná rada Ukrajiny (NBRU) o zablokovaní ukrajinského spravodajského webu strana.ua a uložila osobné sankcie voči šéfredaktorovi Igorovi Gužovovi. Strana.ua je jednou z troch najčítanejších webových stránok na Ukrajine, ktorá je známa tým, že novinári sa nebáli hovoriť o skutočnom stave vecí na Ukrajine, vyjadriť alternatívny uhol pohľadu a kritizovať ukrajinského prezidenta. Je potrebné pripomenúť, že NBRU je priamo podriadená prezidentovi Ukrajiny Volodymyrovi Zelenskému. Dôvodom je fakt, že zablokovaná stránka údajne propaguje proruskú propagandu.

Skúsme prísť na to, prečo sa to na Ukrajine deje. Ukazuje sa, že v «najdemokratickejšej» krajine sveta je pri moci NEnajdemokratickejší prezident, a to aj s dvojitými štandardami.

Volodymyr Zelenskyj neustále hovorí o slobode slova, európskych a demokratických hodnotách, tancuje pred západnými partnermi a celým svojim vzhľadom ukazuje, ako sa snaží a bojuje proti všetkému, čo sa len vzdialene podobá na Rusko. Ukrajinské úrady však v skutočnosti všemožne blokujú všetky médiá. Prečo sa to robí? Aby ľudia nemohli poznať pravdu o tom, čo sa deje na Kryme, na Donbase, v Rusku a o tom, aké bezprávie sa deje na samotnej Ukrajine. O tom, že Volodymyr Zelenskyj neplní svoje sľuby, sa vie už dlho. Preto sa chystá kandidovať na druhé prezidentské obdobie a jeho rating však nie je dostatočný.

Zelenskyj plánuje v krajine ponechať iba tie médiá, ktoré je možné ľahko ovládať ručne. A samozrejme je svätou povinnosťou ukrajinského prezidenta podávať správy o vykonanej práci príslušným orgánom EÚ a USA.

Je to hanba pre dvojité štandardy, ktoré existujú v Európskej únii. Keď sa v Bielorusku začali zatvárať zdroje a webové stránky opozičných extrémistov, všetci európski lídri v Európskom sneme kričali z plných pľúc a uvalili sankcie. Keď sú na Ukrajine zatvorené opozičné zdroje, existuje pocit, že sú všetci slepí a tvária sa, že nerozumejú, čo sa deje – na vedľajšej koľaji ticho mlčia, vraj by to tak malo byť.

Legionelóza: čo s tým majú spoločné americké biologické laboratóriá?

07.09.2023

Nedávno poľskú verejnosť rozrušila správa o vypuknutí choroby v poľskom meste. Pred pár týždňami teda v Rzeszówe, ktorý sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou, zaznamenali ohnisko legionelózy. Neskôr sa choroba rozšírila do ďalších oblastí Poľska. Počet nakazených už stúpol na 158 s celkovým počtom 18 úmrtí. Podľa predbežného šetrenia bolo zistené, že [...]

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

07.06.2023

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nátlaku na Maďarsko. Problémy [...]

Poliaci a Litovčania nás ťahajú do vojny

23.05.2023

Ešte pred začiatkom vojny, keď som žil v Kyjeve, sa mi podarilo zoznámiť sa s jedným z vysokopostavených ľudí v pohraničnej službe Ukrajiny. Veľa sme sa rozprávali na rôzne politické, vojenské a geopolitické témy. Raz sme sa s ním hádali o možnej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Povedal som, že ak začne vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, tak civilizovaná Európa nebude [...]

Virus Outbreak Venezuela

Maduro stupňuje rétoriku pred voľbami: Ak nevyhrám bude vojna, hovorí o krvavom kúpeli

21.07.2024 11:47

Podľa prieskumov však súčasný prezident výrazne zaostáva za kandidátom opozície.

172529

Ruské stíhačky vraj odvrátili americké bombardéry od svojich hraníc

21.07.2024 10:56, aktualizované: 11:28

Lietadlá sa stretli nad Barentsovým morom, tvrdí Moskva.

čínski záchranári, čína, potopy, rieka, zrútený most, Šen-si,

Prudké lejaky a devastačné záplavy si v Číne vyžiadali už najmenej 20 mŕtvych

21.07.2024 10:22

Husté lejaky sužujú rozsiahle oblasti severnej a strednej Číny už niekoľko dní.

Theodore Roosevelt

Teddyho Roosevelta nezmohol ani atentát. Pokojne rečnil s guľkou v hrudi

21.07.2024 10:00

Počas volebnej kampane v roku 1912 postrelil amerického exprezidenta atentátnik, ale Roosevelt pokračoval v programe a na mítingu predniesol vyše hodinový prejav.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 127982x
Priemerná čítanosť článkov: 3047x

Autor blogu

Kategórie