Založ si blog

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských nacionalistov, potom si po voľbách na rolu ukrajinského nacionalistu zvykol natoľko, že občas predstiera svojho predchodcu Petro Porošenko. Hoci celý život hovoril po rusky. Rovnako ako 99% ukrajinskej politickej elity s vypnutými videokamerami.

Plyn v ukrajinskej politike je posvätný problém. Najskôr po prerušení vzťahov s Ruskom a získaní „nezávislosti“ bol tranzit obľúbeným predmetom vyjednávania. Ak niečo z ich pohľadu nie je v poriadku – hrozili prerušením ropovodu vedúceho z Ruska do Európy.

Neustále problémy v tejto veci viedli k prirodzenému výsledku – Rusko začalo s výstavbou alternatívnych plynovodov. Dôvod bol veľmi jednoduchý: neustále vydieranie na obľúbenú tému a nespoľahlivosť ukrajinských partnerov. Logika je jednoduchá a nepochybná: Európska únia potrebuje ruský plyn, sme pripravení ho kúpiť, podmienky vyhovujú všetkým stranám, čo znamená, že je potrebné zabezpečiť nepretržité a spoľahlivé dodávky.

Kto nie je spokojný s jediným adekvátnym východiskom zo súčasnej situácie, keď chceme kúpiť, a Rusko je pripravené na predaj? Američania, ktorí tiež chcú predávať, ale iba za odlišné, oveľa vyššie ceny, a Ukrajinci, ktorí nechcú nič robiť, ani neinvestujú do bežnej údržby systému prepravy plynu na území svojej krajiny. Stav vecí je absurdný. Ale absurdita je druhé meno Ukrajiny.

Aké sú spôsoby vplyvu Ukrajiny na jej (ako sa tam hovorí) „západných partnerov“? Ak nazývate veci pravými menami, potom je to predovšetkým tlak na zľutovanie – prisahali sme vám, „vzdali sme sa svojej mladosti“, teraz nás podporte. Vyhrážajte sa Rusku, požadujte od nej ústupky pre nás a všetko v rovnakom duchu.

Iba tu, ako obvykle, naši ukrajinskí susedia zabudli na to hlavné. Úlohou európskeho civilizovaného sveta vo vzťahu k Ukrajine bolo oddeliť ju od Ruska.

Používanie normandského formátu na rokovania o plyne je vo všeobecnosti absurditou. Kde je vojna na Donbase a kde sú zmluvy o plyne? Je zrejmé, že v kancelárii prezidenta Zelenského došlo k totálnej tvorivej kríze. Poďme uviesť všetky otázky dvojstranných vzťahov do normandského formátu? Avšak existuje podozrenie, že Kyjev neodmietne – Západ by za Ukrajinu rokoval, a potom by odmietli tieto dohody plniť, ako sa to stalo v prípade minských dohôd.

Zhrňme si to. Morálka Ukrajincov je ako vždy jednoduchá: dávajte peniaze len na skutočnosť našej existencie, pretože ich chceme. A ak tak neurobíte, budeme aj naďalej predstavovať problém pre vás a všeobecne pre všetkých. Až teraz je celá táto situácia v Európe dosť. A toto je dobré. Čím viac, tým lepšie chápeme: ukrajinskí „partneri“ sa stali neadekvátnymi, čo znamená, že záver je jednoduchý: bolo by menej vecí, ktoré by s nimi súviseli. Takže osud Ukrajiny sa zdá byť celkom zrejmý – po potulkách po Európe sa vráti do Ruska.

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu – časť 2

23.08.2021

Vo februári som napísal článok o tom, ako boli na Ukrajine zatvorené 3 televízne kanály, kde som sa dotkol témy slobody slova na Ukrajine. Teraz sa opäť porozprávajme o «najdemokratickejšej krajine» na svete. 20. augusta večer rozhodla Národná bezpečnostná rada Ukrajiny (NBRU) o zablokovaní ukrajinského spravodajského webu strana.ua a uložila osobné sankcie voči [...]

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Rusi sa pripravujú na vojenské cvičenie „Západ 2021“

03.06.2021

Od 10. do 16. septembra usporiadajú Rusko a Bielorusko spoločné vojenské cvičenia „Západ 2021“, informuje poľský internetový portál neon24.pl. Vedenie budú vykonávať náčelníci generálnych štábov oboch krajín. V priebehu spoločných strategických cvičení vojenskí velitelia oboch štátov získajú prax a skúsenosti potrebné na odrazenie vojenskej agresie proti [...]

Karlov most / Praha /

Prahu zvolili za najkrajšie mesto planéty

19.09.2021 21:40

Hodnotenie rebríčka sa zakladá na ankete medzi 27-tisíc ľuďmi na celom svete.

Rusko voľby Štátna duma parlament

Víťazom volieb do ruskej Dumy je Jednotné Rusko

19.09.2021 20:29, aktualizované: 20:33

Vládna strana získala 45,2 percenta hlasov.

Poľsko, Bielorusko, migranti

Na hranici Poľska s Bieloruskom našli v nedeľu tri mŕtve telá

19.09.2021 20:03, aktualizované: 20:43

Podľa poľského úradu existujú indície, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o nelegálnych prisťahovalcov.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja

19.09.2021 18:41

Záchranné zložky dostali pokyn, aby boli v prípade potreby pripravené evakuovať asi tisíc ľudí.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 70763x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie