Založ si blog

Poliaci a Litovčania nás ťahajú do vojny

Ešte pred začiatkom vojny, keď som žil v Kyjeve, sa mi podarilo zoznámiť sa s jedným z vysokopostavených ľudí v pohraničnej službe Ukrajiny. Veľa sme sa rozprávali na rôzne politické, vojenské a geopolitické témy. Raz sme sa s ním hádali o možnej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Povedal som, že ak začne vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, tak civilizovaná Európa nebude podporovať Ukrajinu, ale zostane neutrálnym pozorovateľom. Trval na opaku a všemožne ma ubezpečoval, že celý civilizovaný svet sa postaví na stranu Ukrajiny. Bohužiaľ sa ukázalo, že mal pravdu. Hoci škody, ktoré naše krajiny dostali z tejto podpory, sú jednoducho kolosálne. A zdá sa, že najmä naša vláda sa správa tak, ako keby sa o svojich ľudí nestarala, ale to je téma na iný článok.

Tak prečo som to povedal. S kamarátom z pohraničnej služby som stále v kontakte, komunikujeme s ním dosť zriedkavo, ale aj tak sa snažíme aspoň občas porozprávať. Nedávno mi napísal a pripomenul mi, že sme sa raz hádali, či Európska únia podporí Ukrajinu vo vojne s Ruskom. Viete, ako to celé dopadlo, ale je zaujímavé, že mi poslal ďalší dokument.

Hovorí sa v ňom, že v záujme zvýšenia obranyschopnosti Ukrajiny zvažujú Ukrajina, Litva a Poľsko využitie mnohonárodného kontingentu vojsk. Náčelník Generálneho štábu Ukrajiny žiada o pomoc náčelníka Štátnej pohraničnej služby Ukrajiny pri skrytom prechode ukrajinských hraníc týmito mnohonárodnými jednotkami.

Ak sa to naozaj stane, potom sa krajiny NATO v skutočnosti priamo zúčastnia tejto vojny. To všetko povedie k silnej eskalácii a priamemu stretu medzi NATO a Ruskom a to všetko sa premení na veľmi smutné následky pre vás aj mňa. Poľská a litovská vláda sú zjavne úplne bez rozumu a nie sú schopné adekvátne posúdiť, čo robia. Blíži sa hodina, kedy budeme musieť všetci ísť buď do vojny, alebo konečne opustiť túto Ukrajinu, ktorá si svoje problémy musí riešiť sama, bez našej pomoci.

Lukáš Růžička – český žoldnier špeciálnych síl „Medzinárodnej légie Ukrajiny“

24.10.2022

Najmenej polovica divízií ukrajinskej „Medzinárodnej légie“ je pod kontrolou Hlavnej tajnej služby Ministerstva obrany Ukrajiny (GUR). Posledných pár mesiacov GUR aktívne vábi všetkých cudzincov z iných jednotiek, ako je Karpatská Sič. Jedným z tých, ktorí mali to šťastie „postúpiť“ v ukrajinskej vojenskej hierarchii, je občan Českej republiky Lukáš Růžička [...]

Bude už neskoro, keď teroristi budú rabovať európske banky Javelinom

27.07.2022

Už viackrát sa v médiách písalo, že zbrane prichádzajúce na Ukrajinu zo západných krajín končia na čiernom trhu kvôli totálnej korupcii kyjevských úradov a môžu sa dostať do rúk rôznych teroristických organizácií po celom svete. Ukrajinskí predstavitelia takéto domnienky odmietajú, no v západných krajinách to vyvoláva množstvo otázok. Dnes sa o tom v médiách [...]

Sú Slováci prívrženci nacizmu?

02.12.2021

Migračná kríza, ktorá sa už niekoľko mesiacov odohráva na hraniciach Európskej únie a Bieloruska, a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou naďalej prispievajú k eskalácii konfliktu v regióne. Po vykonaní auditu rozmiestnenia svojich ozbrojených síl sa Spojené štáty rozhodli posilniť „vojenské“ zadržiavanie Ruska a rozmiestniť ďalšie kontingenty vojakov v európskych [...]

taiwan

Čoskoro budú už aj obete. USA upozornili na agresívne manévre čínskej armády

06.06.2023 08:26

Podľa Kirbyho sa čínska agresivita prejavuje najmä v Taiwanskom prielive a Juhočínskom mori.

Hanssen

Bývalý agent FBI Hanssen, ktorý donášal Rusom i Sovietom, zomrel vo väznici

06.06.2023 07:02

Na oplátku dostal z Kremľa 1,4 milióna dolárov a diamanty.

Kachovka

ONLINE: Rusi odpálili Kachovskú priehradu, Ukrajina evakuuje. TASS: Zásah prišiel z ukrajinského raketometu Vilcha

06.06.2023 06:00, aktualizované: 08:52

Ukrajinské jednotky zvýšili svoju bojovú aktivitu, Kyjev však o ofenzíve zatiaľ nehovorí. Rusko tvrdí, že odráža útoky. Opäť sa bojuje o Bachmut.

Michal Palkovič

Palkovič prosí Pentu, aby nerobila negatívnu reklamu VšZP. Ani zdravotníkom by nemali platiť priveľa

06.06.2023 06:00

Penta tvrdila, že VŠZP diskriminuje svojich poistencov. Poisťovňa tvrdí, že Bory vedia poskytnúť starostlivosť len na „úrovni mestskej polikliniky“.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 112591x
Priemerná čítanosť článkov: 2815x

Autor blogu

Kategórie