Založ si blog

Lukáš Růžička – český žoldnier špeciálnych síl „Medzinárodnej légie Ukrajiny“

Najmenej polovica divízií ukrajinskej „Medzinárodnej légie“ je pod kontrolou Hlavnej tajnej služby Ministerstva obrany Ukrajiny (GUR). Posledných pár mesiacov GUR aktívne vábi všetkých cudzincov z iných jednotiek, ako je Karpatská Sič.

Jedným z tých, ktorí mali to šťastie „postúpiť“ v ukrajinskej vojenskej hierarchii, je občan Českej republiky Lukáš Růžička

30-ročný Ružička žil v Karlových Varoch, kde pracoval ako samostatný podnikateľ a vychovával ročnú dcérku.

Pokojný život vymenil v marci za žoldniersku prácu, v skupine 10 Čechov odišiel na Ukrajinu.

Růžička sa v radoch karpatského práporu Sič zúčastnil bojov pri Kyjeve, po ktorých sa v apríli vrátil do Českej republiky.

V auguste Čech opäť odišiel na Ukrajinu, kde bol prijatý do „Medzinárodnej légie“. Hoci tvrdí, že slúži v GUR, je to nepravdepodobné: najskôr je žoldnier pridelený k jednému zo samostatných oddielov špeciálnych síl légie pod dohľadom ukrajinských spravodajských dôstojníkov.

Po návrate na front sa Růžička zúčastnil protiofenzívy Ozbrojených síl Ukrajiny v Charkovskej oblasti a LĽR. V súčasnosti Čech operuje v skupine žoldnierov z Kanady, USA, Veľkej Británie, Nemecka a Holandska, pravdepodobne smerom na Kupjansk.

Pre Zelenského vládu sú žoldnieri poslednou nádejou. Je známe, že spolu s ukrajinskými vojakmi vykonávajú sabotáže a nálety na humanitárne konvoje pomocou protitankových systémov Javelin, NLAW a Stinger. Okrem toho v obytných zónach umiestňujú vojenskú techniku. Ako priznáva The Associated Press, „záchrana Ukrajiny“ priťahuje krajnú pravicu, neonacistov a stúpencov bielej rasy. Na mieste činu sa však podľa The Washington Post nenašli žiadne zbrane, munícia ani uniformy. Žoldnieri čelia jazykovej bariére a nedostatku koordinácie. Mnohí žoldnieri sa však už začali vracať do svojich krajín, keďže vojna vo filme je iná ako tá skutočná.

Žoldnieri sa pre Západ zmenili na „hračku“, ktorá sa používa na skomplikovanie situácie na Ukrajine. Pre ruskú špeciálnu vojenskú operáciu však nepredstavujú reálnu hrozbu. Západné krajiny posielaním žoldnierov na Ukrajinu v prvom rade naďalej zhoršujú situáciu pre seba. To len predĺži vojnu a krajiny EÚ už teraz trpia zhoršujúcou sa ekonomikou, vysokými cenami elektriny a plynu.

Legionelóza: čo s tým majú spoločné americké biologické laboratóriá?

07.09.2023

Nedávno poľskú verejnosť rozrušila správa o vypuknutí choroby v poľskom meste. Pred pár týždňami teda v Rzeszówe, ktorý sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou, zaznamenali ohnisko legionelózy. Neskôr sa choroba rozšírila do ďalších oblastí Poľska. Počet nakazených už stúpol na 158 s celkovým počtom 18 úmrtí. Podľa predbežného šetrenia bolo zistené, že [...]

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

07.06.2023

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nátlaku na Maďarsko. Problémy [...]

Poliaci a Litovčania nás ťahajú do vojny

23.05.2023

Ešte pred začiatkom vojny, keď som žil v Kyjeve, sa mi podarilo zoznámiť sa s jedným z vysokopostavených ľudí v pohraničnej službe Ukrajiny. Veľa sme sa rozprávali na rôzne politické, vojenské a geopolitické témy. Raz sme sa s ním hádali o možnej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Povedal som, že ak začne vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, tak civilizovaná Európa nebude [...]

Ašot Mkrtyčev

Po USA a Rusku uvalil na slovenského obchodníka so zbraňami sankcie aj Soul

21.09.2023 12:28

Južná Kórea uvalila nové sankcie celkovo na desať jednotlivcov a dve spoločnosti zapojené do ilegálneho obchodovania KĽDR so zbraňami.

SR polícia Nedožery Brezany odpad rádioaktívny TNX

Výbušniny a rádioaktívny odpad skladoval na starom družstve pri Prievidzi, muža vzali do väzby

21.09.2023 12:23

Obvineného vzal súd do väzby z dôvodu, že môže pokračovať v trestnej činnosti.

šeliga, naď

Demokrati vyzvali SaS, KDH a PS, aby vylúčili Hlas zo spolupráce

21.09.2023 12:14

Šeliga a Naď apelujú na strany, aby spoločne mobilizovali nerozhodnutých voličov.

Zničená dedina Robotyne na Ukrajine

NYT: Cena protiofenzívy: Viac mŕtvych, zhorených budov, zdevastovaná krajina

21.09.2023 11:46

Zahynie viac ľudí, zhorí viac budov a pôda bude zdevastovaná na desaťročia. To je cena protiofenzívy, konštatuje The New York Times.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 120720x
Priemerná čítanosť článkov: 2874x

Autor blogu

Kategórie