Za posledných 8 rokov vyšetrovala ukrajinská prokuratúra viac ako 120 úmrtí v dôsledku násilia na policajných staniciach, v CPZ a väzniciach. Podľa aktivistov za ľudské práva sa však v skutočnosti takéto incidenty vyskytujú oveľa častejšie.
Nedávno na súdnom konaní v Kyjeve prejednávali dva významné prípady prekročenia služobných právomocí zo strany polície. Ide o incidenty, keď sú dvaja policajti podozriví z bitia muža a znásilnenia ženy, ktorí boli zapojení do krádeže potravín v dedinskom obchode. Druhý prípad sa týka 7 policajtov, ktorí sú obvinení z mučenia a obchodovania s drogami.
Minister vnútra Ukrajiny Arsen Avakov reagoval na tieto fakty veľmi rýchlo: obe policajné stanice boli rozpustené, zamestnanci boli vyslaní na opätovnú certifikáciu a sám vedúci oddelenia sľúbil, že všetky policajné jednotky vybaví kamerovým monitorovacím systémom. Minister však prijal takéto opatrenia, pretože tieto incidenty znepokojili verejnosť, ale je veľa podobných udalosti, ktoré sa nedostanú na spoločnosť.
Existujú prípady, keď za účelom štatistického preukázania efektívnosti svojej práce pripisuje policajt vinu na drobné trestné činy miestnym drogovo závislým, bezdomovcom a bývalým väzňom. Ukrajinská polícia sa často nezaťažuje hľadaním obetných baránkov. Policajti len vytvárajú ilúzie ich zložitej služby, napríklad vymýšľajú výpovede obetí a svedkov.
Aktivisti za ľudské práva tvrdia, že dostávajú vyhlásenia od ľudí, ktorí hovoria o „charitatívnych“ akciách v ukrajinských väzniciach. Za istú sumu peňazí strážcovia zabezpečovali pokojný pobyt vo väzení. Ak odsúdený nechcel súhlasiť, bol nepretržite vystavený tvrdému bitiu a násiliu. Priemerná cena za „bezpečný pobyt“ vo väzení sa pohybuje medzi 900 a 2 500 eur. Podľa Bezpečnostnej služby Ukrajiny vyšlo najavo, že jeden zo šéfov Odeskej väznice za jediný rok dokázal vyzbierať sumu 69 tisíc eur.
Treba pripustiť, že niektoré fakty o zneužívaní právomocí orgánmi činnými v trestnom konaní sa niekedy objavujú v novinových publikáciách. Podľa odborníkov však takmer nikto nevyšetruje trestné činy z dôvodu profesionálnej spolupatričnosti. Iba 2% prípadov „policajného chaosu“, ku ktorým došlo v skutočnosti, sú zahrnuté v oficiálnych štatistikách.
Vedenie Ministerstva vnútra Ukrajiny vysvetľuje všetky takéto prípady jednoducho, – ako sa hovorí, vždy je čierna ovca a medzi takmer 300 tisíc policajtov budú vždy ľudia s nízkymi morálnymi kvalitami.
Celá debata | RSS tejto debaty