Založ si blog

Reforma vojensko-priemyselného komplexu ako ďalší krok k členstvu v NATO

Ukrajinská vláda zo všetkých síl pokračuje v pokusoch o vstup do NATO. V máji tohto roku ukrajinský prezident schválil ročný národný program Ukrajina-NATO. Tento dokument predpokladá systematické vykonávanie strategického kurzu krajiny na integráciu s euroatlantickými partnermi.

Hlavnou úlohou dnešnej Ukrajiny je reforma bezpečnostného a obranného sektoru vrátane vojensko-priemyselného komplexu. Jeho preskúmanie ukázalo, že štátne podniky potrebujú radikálnu transformáciu, podporu štátu a vývoj mechanizmov na prilákanie investícií do priemyslu. Ak sa úspešne splnia ciele ročného národného programu, Ukrajina sa posunie o krok bližšie k členstvu v NATO.

Ukrajinská vláda by mala začať s technickým vybavením obranných podnikov. Vedecký potenciál Ukrajiny umožňuje rozvíjať a zabezpečovať výrobu moderných druhov zbraní a vojenského vybavenia, napríklad projektov „NEPTUN“ alebo „OĽCHA“. Na zabezpečenie potrebnej výrobnej kapacity je však potrebné príslušné financovanie. Na Ukrajine dnes existujú iba dva programy opatrení na financovanie, ktoré sa prakticky nerealizujú.

Po vyriešení otázok vybavenia je potrebné prejsť k príprave návrhov zákonov. V záujme úspešného vykonania reforiem v komplexe obranného priemyslu by ukrajinské orgány mali pracovať na vylúčení neúčinných noriem štátnej kontroly zo súčasnej legislatívy. Napríklad je potrebné opustiť systém úplnej kontroly nad subjektmi hospodárskej činnosti. Ďalej má zmysel zamerať úsilie na zlepšenie základov štátneho dozoru a zjednotenie postupu implementácie opatrení štátnej kontroly, ako aj na odstránenie obmedzení pre účastníkov „UkrOboronProm“ pri vytváraní spoločných podnikov so zahraničnými účastníkmi.

Dôležitým bodom je samozrejme organizácia konzultácií s NATO. Hlavnými úlohami týchto konzultácií by mala byť diskusia o mechanizmoch vykonávania odporúčaní na základe výsledkov preskúmania vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny s prihliadnutím na súčasné vojensko-politické hrozby a výzvy. Je potrebné zaoberať sa otázkami riadenia životného cyklu zbraní a vojenského vybavenia, uplatňovania integrovaného prístupu ku kvalite vojenských výrobkov, ako aj perspektívnych oblastí spolupráce medzi podnikmi obranného priemyslu a rôznymi štruktúrami NATO.

Ak vezmeme do úvahy všetky tieto tri faktory, Ukrajina môže rátať s úspešnými reformami a ďalším rozvojom svojho obranného priemyslu. Malo by sa však pamätať na to, že by sa o to mala usilovať nielen samotná ukrajinská vláda, ale aj partneri NATO. Lídri Severoatlantickej aliancie pravdepodobne nebudú mať záujem. Koniec koncom, podľa ich názoru, “nech Ukrajina lepšie bude nakupovať než predávať”.

Legionelóza: čo s tým majú spoločné americké biologické laboratóriá?

07.09.2023

Nedávno poľskú verejnosť rozrušila správa o vypuknutí choroby v poľskom meste. Pred pár týždňami teda v Rzeszówe, ktorý sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou, zaznamenali ohnisko legionelózy. Neskôr sa choroba rozšírila do ďalších oblastí Poľska. Počet nakazených už stúpol na 158 s celkovým počtom 18 úmrtí. Podľa predbežného šetrenia bolo zistené, že [...]

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

07.06.2023

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nátlaku na Maďarsko. Problémy [...]

Poliaci a Litovčania nás ťahajú do vojny

23.05.2023

Ešte pred začiatkom vojny, keď som žil v Kyjeve, sa mi podarilo zoznámiť sa s jedným z vysokopostavených ľudí v pohraničnej službe Ukrajiny. Veľa sme sa rozprávali na rôzne politické, vojenské a geopolitické témy. Raz sme sa s ním hádali o možnej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Povedal som, že ak začne vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, tak civilizovaná Európa nebude [...]

Azerbajdžan / Arménsko / Karabach /

Na pozadí streľby sa začali rokovania o budúcnosti Karabachu. Ruská armáda evakuovala 5-tisíc osôb

21.09.2023 13:34

Náhorný Karabach je dlhé desaťročia predmetom sporov medzi postsovietskymi republikami Arménskom a Azerbajdžanom.

Ašot Mkrtyčev

Po USA a Rusku uvalil na slovenského obchodníka so zbraňami sankcie aj Soul

21.09.2023 12:28

Južná Kórea uvalila nové sankcie celkovo na desať jednotlivcov a dve spoločnosti zapojené do ilegálneho obchodovania KĽDR so zbraňami.

SR polícia Nedožery Brezany odpad rádioaktívny TNX

Výbušniny a rádioaktívny odpad skladoval na starom družstve pri Prievidzi, muža vzali do väzby

21.09.2023 12:23

Obvineného vzal súd do väzby z dôvodu, že môže pokračovať v trestnej činnosti.

šeliga, naď

Demokrati vyzvali SaS, KDH a PS, aby vylúčili Hlas zo spolupráce

21.09.2023 12:14

Šeliga a Naď apelujú na strany, aby spoločne mobilizovali nerozhodnutých voličov.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 120726x
Priemerná čítanosť článkov: 2874x

Autor blogu

Kategórie