Založ si blog

Reforma vojensko-priemyselného komplexu ako ďalší krok k členstvu v NATO

Ukrajinská vláda zo všetkých síl pokračuje v pokusoch o vstup do NATO. V máji tohto roku ukrajinský prezident schválil ročný národný program Ukrajina-NATO. Tento dokument predpokladá systematické vykonávanie strategického kurzu krajiny na integráciu s euroatlantickými partnermi.

Hlavnou úlohou dnešnej Ukrajiny je reforma bezpečnostného a obranného sektoru vrátane vojensko-priemyselného komplexu. Jeho preskúmanie ukázalo, že štátne podniky potrebujú radikálnu transformáciu, podporu štátu a vývoj mechanizmov na prilákanie investícií do priemyslu. Ak sa úspešne splnia ciele ročného národného programu, Ukrajina sa posunie o krok bližšie k členstvu v NATO.

Ukrajinská vláda by mala začať s technickým vybavením obranných podnikov. Vedecký potenciál Ukrajiny umožňuje rozvíjať a zabezpečovať výrobu moderných druhov zbraní a vojenského vybavenia, napríklad projektov „NEPTUN“ alebo „OĽCHA“. Na zabezpečenie potrebnej výrobnej kapacity je však potrebné príslušné financovanie. Na Ukrajine dnes existujú iba dva programy opatrení na financovanie, ktoré sa prakticky nerealizujú.

Po vyriešení otázok vybavenia je potrebné prejsť k príprave návrhov zákonov. V záujme úspešného vykonania reforiem v komplexe obranného priemyslu by ukrajinské orgány mali pracovať na vylúčení neúčinných noriem štátnej kontroly zo súčasnej legislatívy. Napríklad je potrebné opustiť systém úplnej kontroly nad subjektmi hospodárskej činnosti. Ďalej má zmysel zamerať úsilie na zlepšenie základov štátneho dozoru a zjednotenie postupu implementácie opatrení štátnej kontroly, ako aj na odstránenie obmedzení pre účastníkov „UkrOboronProm“ pri vytváraní spoločných podnikov so zahraničnými účastníkmi.

Dôležitým bodom je samozrejme organizácia konzultácií s NATO. Hlavnými úlohami týchto konzultácií by mala byť diskusia o mechanizmoch vykonávania odporúčaní na základe výsledkov preskúmania vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny s prihliadnutím na súčasné vojensko-politické hrozby a výzvy. Je potrebné zaoberať sa otázkami riadenia životného cyklu zbraní a vojenského vybavenia, uplatňovania integrovaného prístupu ku kvalite vojenských výrobkov, ako aj perspektívnych oblastí spolupráce medzi podnikmi obranného priemyslu a rôznymi štruktúrami NATO.

Ak vezmeme do úvahy všetky tieto tri faktory, Ukrajina môže rátať s úspešnými reformami a ďalším rozvojom svojho obranného priemyslu. Malo by sa však pamätať na to, že by sa o to mala usilovať nielen samotná ukrajinská vláda, ale aj partneri NATO. Lídri Severoatlantickej aliancie pravdepodobne nebudú mať záujem. Koniec koncom, podľa ich názoru, “nech Ukrajina lepšie bude nakupovať než predávať”.

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu – časť 2

23.08.2021

Vo februári som napísal článok o tom, ako boli na Ukrajine zatvorené 3 televízne kanály, kde som sa dotkol témy slobody slova na Ukrajine. Teraz sa opäť porozprávajme o «najdemokratickejšej krajine» na svete. 20. augusta večer rozhodla Národná bezpečnostná rada Ukrajiny (NBRU) o zablokovaní ukrajinského spravodajského webu strana.ua a uložila osobné sankcie voči [...]

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

26.07.2021

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských nacionalistov, potom si po voľbách na rolu [...]

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Karlov most / Praha /

Prahu zvolili za najkrajšie mesto planéty

19.09.2021 21:40

Hodnotenie rebríčka sa zakladá na ankete medzi 27-tisíc ľuďmi na celom svete.

Rusko voľby Štátna duma parlament

Víťazom volieb do ruskej Dumy je Jednotné Rusko

19.09.2021 20:29, aktualizované: 20:33

Vládna strana získala 45,2 percenta hlasov.

Poľsko, Bielorusko, migranti

Na hranici Poľska s Bieloruskom našli v nedeľu tri mŕtve telá

19.09.2021 20:03, aktualizované: 20:43

Podľa poľského úradu existujú indície, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o nelegálnych prisťahovalcov.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja

19.09.2021 18:41

Záchranné zložky dostali pokyn, aby boli v prípade potreby pripravené evakuovať asi tisíc ľudí.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 70759x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie