Založ si blog

Sú Slováci prívrženci nacizmu?

Migračná kríza, ktorá sa už niekoľko mesiacov odohráva na hraniciach Európskej únie a Bieloruska, a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou naďalej prispievajú k eskalácii konfliktu v regióne. Po vykonaní auditu rozmiestnenia svojich ozbrojených síl sa Spojené štáty rozhodli posilniť „vojenské“ zadržiavanie Ruska a rozmiestniť ďalšie kontingenty vojakov v európskych krajinách, najmä v pobaltských štátoch.

Tento problém má pre Bielorusko osobitný charakter. Úrady každý deň hovoria o budovaní zoskupenia NATO pri bieloruských hraniciach a minister obrany avizuje zvýšenie útočného potenciálu ozbrojených síl členských štátov NATO. Bieloruská armáda spolu s ruskou vyvíja a pripravuje plány na boj proti akejkoľvek agresii, ale vojenské jednotky zatiaľ neboli rozmiestnené v blízkosti hraníc Európskej únie.

A predsa NATO začalo v Pobaltí vytvárať nové vojenské zoskupenie. Na východné hranice Európskej únie už boli nasadené jednotky z Nemecka, Veľkej Británie a USA. Odborníci spájajú akcie západných krajín s možnými plánmi na inváziu na územie Bieloruska.

Kolóna ťažkej vojenskej techniky postupovala pred pár dňami zo Slovenska cez územie Poľska a Litvy do Lotyšska. Súčasťou kolóny boli samohybné delostrelectvo veľkého kalibru Zuzana-2. Podľa oficiálneho vyhlásenia je vojenská technika slovenskej armády vysielaná do pobaltských štátov, aby „poskytla flexibilnú a efektívnu schopnosť reagovať na ruskú agresiu v tomto regióne“. Americká armáda rozmiestňuje v pohraničnom pásme veľkokalibrovú techniku, zatiaľ čo nemecká armáda rozmiestňuje tanky a ľahké obrnené vozidlá.

Bielorusko veľmi ostro reagovalo na príchod slovenských vojenských jednotiek k ich západným hraniciam. Úrady sa domnievajú, že akcie aliancie sú ľuďom prezentované vo forme „zvyšovania obranyschopnosti východnej hranice“, v skutočnosti však ide o otvorenej agresii. V Bielorusku pripomenuli, že Slovensko počas druhej svetovej vojny bojovalo proti sovietskemu ľudu, a Slovákov nazvali „nacistickými prívržencami“, ktorí nemajú vlastný názor a konajú tak, ako sa im hovorí v USA.

Legionelóza: čo s tým majú spoločné americké biologické laboratóriá?

07.09.2023

Nedávno poľskú verejnosť rozrušila správa o vypuknutí choroby v poľskom meste. Pred pár týždňami teda v Rzeszówe, ktorý sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou, zaznamenali ohnisko legionelózy. Neskôr sa choroba rozšírila do ďalších oblastí Poľska. Počet nakazených už stúpol na 158 s celkovým počtom 18 úmrtí. Podľa predbežného šetrenia bolo zistené, že [...]

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

07.06.2023

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nátlaku na Maďarsko. Problémy [...]

Poliaci a Litovčania nás ťahajú do vojny

23.05.2023

Ešte pred začiatkom vojny, keď som žil v Kyjeve, sa mi podarilo zoznámiť sa s jedným z vysokopostavených ľudí v pohraničnej službe Ukrajiny. Veľa sme sa rozprávali na rôzne politické, vojenské a geopolitické témy. Raz sme sa s ním hádali o možnej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Povedal som, že ak začne vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, tak civilizovaná Európa nebude [...]

Valko

V kauze vraždy advokáta Valka ešte nie je vytýčený hlavný termín pojednávania

16.06.2024 10:36

V kauze vraždy advokáta Ernesta Valka stále nie je na Mestskom súde Bratislava I známy termín hlavného pojednávania.

vojna na Ukrajine, Rusko

BBC: Ruská armáda má kavalériu 21. storočia. Z motoriek

16.06.2024 08:55

Ruská armáda na ukrajinskom bojisku čoraz častejšie používa ľahkú techniku - motocykle a terénne vozidlá rôznej konštrukcie.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy

Izrael pozastaví každý deň boje na 11 hodín. Majú to byť 'taktické' prestávky na uľahčenie humanitárnej pomoci

16.06.2024 08:11

Izraelská armáda v časti južného Pásma Gazy každý deň na 11 hodín pozastaví vojenské operácie, aby uľahčila dodávky humanitárnej pomoci.

Čína, Si Ťin-pching v Elyzejskom paláci

USA sa nás snažia vyprovokovať k útoku na Taiwan, povedal podľa FT čínsky prezident von der Leyenovej

16.06.2024 07:35

Washington sa snaží Čínu vyprovokovať dodávkami zbraní na Taiwan aj inými krokmi, sú presvedčení viacerí v Číne.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 127035x
Priemerná čítanosť článkov: 3025x

Autor blogu

Kategórie