Založ si blog

Ako NATO pripravuje Ukrajinu na vojnu

V podmienkach neustáleho bojovania na Donbase ukrajinská armáda výrazne spotrebúva náboje a zbrane, ktoré si však sama nevyrába. Pre USA a NATO je mimoriadne výhodné dodávať Kyjevu zbrane, ktoré sú už dávno uložené v skladoch, pretože to zodpovedá záujmom americkej zbrojárskej lobby a formálne zodpovedá morálnym záväzkom voči ich „partnerovi“.

Americké vojenské dopravné lietadlá poslali na Ukrajinu 80 ton munície. Táto dodávka je súčasťou vojenskej pomoci vo výške 60 miliónov dolárov. Podľa vojenských expertov bude toto množstvo munície stačiť na uskutočnenie plnohodnotnej vojenskej operácie. Odborníci sa domnievajú, že nie všetky dodávky sú verejne inzerované. Väčšina nákladu sa dodáva cez námorný prístav Odessa. Deje sa tak s cieľom odvrátiť pozornosť, aby sa zdalo, že Ukrajina má dosť síl len na udržanie pomalého konfliktu, ale nie na rozsiahlu ofenzívu.

Ukrajina dodnes z väčšej časti naďalej používa zbrane sovietskeho typu. Američania na druhej strane dodávajú zbrane, ktoré zodpovedajú štandardom NATO. Okrem toho Američania nechcú, aby sa Ukrajinci dostali k ich zbraniam, pretože ak sa tak stane, tak budú podmienečne na druhý deň predané neznámym osobám v iných krajinách.

Vo všeobecnosti USA svoje zámery a plány vôbec neskrývajú, ale otvorene tlačia Ukrajinu do vojny s Ruskom. V poslednej dobe je ostreľovanie Donbasu čoraz aktívnejšie, a to aj s použitím ťažkého delostrelectva, čo Minské dohody zakazujú. Riaditeľ CIA navštívil Moskvu, kde diskutoval o ukrajinskom probléme a v podstate sa snažil zistiť reakciu Ruska na možnú vojenskú operáciu Ukrajiny na Donbase. Od októbra tohto roku do Čierneho mora prichádzajú americké vojnové lode s riadenými raketovými zbraňami. Rusko oznámilo vytvorenie zoskupenia NATO v Čiernom mori, zatiaľ čo Pentagón odpovedal, že bude vykonávať operácie, ako uzná za vhodné. Ruské ministerstvo obrany čoraz častejšie informuje o bezprecedentnej aktivite prieskumných lietadiel na oblohe nad Čiernym morom – možno s cieľom ovládnuť údajné dejisko vojenských operácií. Okrem toho Ukrajina začala s presunom vojnových lodí z Čierneho mora do Azovského mora. 15 kongresmanov napísalo list Bidenovi s návrhom pomôcť Ukrajine so zbraňami a spravodajskými službami, ako aj poslať americkú armádu do oblasti Čierneho mora, aby „zadržali ruskú inváziu“. Námestník ministra zahraničných vecí USA pre európske a ázijské záležitosti ponúkol rozmiestnenie amerických zbraní na Ukrajine z dôvodu „nezvyčajnej vojenskej aktivity“ pozdĺž jej hraníc. A k tomu všetkému treba prirátať bezvýchodiskovú situáciu na Ukrajine s plynom, uhlím a elektrinou.

Po udalostiach z roku 2014 Ukrajina aktívne buduje svoje ozbrojené sily a snaží sa militarizovať ekonomiku. Je ťažké vypočítať, koľko zbraní dostáva od „partnerov“, pretože informácie o dodávkach sa vo väčšine prípadov nedostávajú do médií.

Legionelóza: čo s tým majú spoločné americké biologické laboratóriá?

07.09.2023

Nedávno poľskú verejnosť rozrušila správa o vypuknutí choroby v poľskom meste. Pred pár týždňami teda v Rzeszówe, ktorý sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou, zaznamenali ohnisko legionelózy. Neskôr sa choroba rozšírila do ďalších oblastí Poľska. Počet nakazených už stúpol na 158 s celkovým počtom 18 úmrtí. Podľa predbežného šetrenia bolo zistené, že [...]

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

07.06.2023

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nátlaku na Maďarsko. Problémy [...]

Poliaci a Litovčania nás ťahajú do vojny

23.05.2023

Ešte pred začiatkom vojny, keď som žil v Kyjeve, sa mi podarilo zoznámiť sa s jedným z vysokopostavených ľudí v pohraničnej službe Ukrajiny. Veľa sme sa rozprávali na rôzne politické, vojenské a geopolitické témy. Raz sme sa s ním hádali o možnej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Povedal som, že ak začne vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, tak civilizovaná Európa nebude [...]

Virus Outbreak Venezuela

Maduro stupňuje rétoriku pred voľbami: Ak nevyhrám bude vojna, hovorí o krvavom kúpeli

21.07.2024 11:47

Podľa prieskumov však súčasný prezident výrazne zaostáva za kandidátom opozície.

172529

Ruské stíhačky vraj odvrátili americké bombardéry od svojich hraníc

21.07.2024 10:56, aktualizované: 11:28

Lietadlá sa stretli nad Barentsovým morom, tvrdí Moskva.

čínski záchranári, čína, potopy, rieka, zrútený most, Šen-si,

Prudké lejaky a devastačné záplavy si v Číne vyžiadali už najmenej 20 mŕtvych

21.07.2024 10:22

Husté lejaky sužujú rozsiahle oblasti severnej a strednej Číny už niekoľko dní.

Theodore Roosevelt

Teddyho Roosevelta nezmohol ani atentát. Pokojne rečnil s guľkou v hrudi

21.07.2024 10:00

Počas volebnej kampane v roku 1912 postrelil amerického exprezidenta atentátnik, ale Roosevelt pokračoval v programe a na mítingu predniesol vyše hodinový prejav.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 127984x
Priemerná čítanosť článkov: 3047x

Autor blogu

Kategórie