Založ si blog

Nebezpečná hra: ako ukrajinská vláda podporuje nacionalizmus medzi mládežou

Ukrajinská vláda na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenskym pokračuje v šľapajach svojich predchodcov a nemieni sa vzdať podpory nacionalistov. Ukrajinské nacionalistické organizácie dostávajú veľa finančnej pomoci od ministerstva kultúry, mládeže a športu na podporu svojich mládežníckych a detských organizácií, kde propagujú nacionalistické myšlienky. Medzi projekty nacionalistov, na ktoré štát prideľuje peniaze – „Charitatívny beh pomenovaný po Igorovi Branovickom“, „Kurz mladého Banderu“, „Festival ukrajinského ducha „Banderstadt “, organizácia poľných táborov a oveľa viac.

Skutočnosť, že štát prideľuje peniaze nacionalistom, naznačuje, že vláda podporuje ich činnosť. Takáto schéma podpory radikálnej časti spoločnosti bola bežná aj za vlády Petra Porošenka. Pre ukrajinskú vládu je prospešné udržiavať nacionalistické organizácie a podporovať ich myšlienky, pretože s ich pomocou je možné vyriešiť niektoré problémy. Môže to byť napríklad boj proti disidentstvu. To všetko je pre ukrajinskú spoločnosť aj pre európske krajiny veľmi nebezpečná hra, pretože nacionalisti sa môžu kedykoľvek vymknúť spod kontroly. A nedávne udalosti len naznačujú, že Vladimír Zelenský a jeho vláda už nie sú schopní kontrolovať štát ani nacionalistov.

Tento pronacionalistický postoj ukrajinskej vlády naďalej destabilizuje situáciu v krajine. Už teraz veľké množstvo mladých ľudí chápe, že so sebou stačí vziať masku, výbušky, pálky a pod rúškom nacionalistických myšlienok si môžu robiť, čo chcú. Pretože nikto z nacionalistov nie je za svoje činy potrestaný. Štát neustále zatvára oči pred chaosom radikálov. Toto rozväzuje ruky mladým ľuďom. Teraz vychádzajú do ulíc ukrajinských miest deti vo veku 14 – 15 rokov, aby zinscenovali pogromy, a neboja sa použiť silu. Napríklad počas oslavy Dňa víťazstva 9. mája v Kyjeve predstavil provokáciu 16-ročný zástupca nacionalistickej organizácie „Správna mládež“. Ukázal Hitlerov pozdrav veteránovi, ktorý sa chystal na počesť sviatku položiť kvety.

Okrem toho sa 2. mája v Odese uskutočnil pochod nacionalistov po trase, ktorú pred 7 rokmi prešli účastníci masakry odporcov Majdanu v Dome odborov. Jeden z organizátorov a vedúcich pochodu Sergej Bratčuk rúhavo obvinil obyvateľov Odesy zabitých 2. mája za údajné vyvolávanie nepokojov v meste a nedovolil „ukrajinským vlastencom“ „pokojne ísť“ na futbalový zápas. Pripomínam, že vtedy zomrelo 50 ľudí, z ktorých veľa bolo upálených zaživa.

Európska únia a krajiny NATO by mali venovať pozornosť ukrajinským problémom, už len preto, že Ukrajina sa chce stať členom týchto aliancií. Situáciu môže zmeniť iba tvrdé postavenie civilizovaných európskych krajín. Inak sa za pár rokov môžu všetci títo ľudia dobre presťahovať (už ich je veľa) do Európy a besniť sa a robiť výtržnosti u nás.

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu – časť 2

23.08.2021

Vo februári som napísal článok o tom, ako boli na Ukrajine zatvorené 3 televízne kanály, kde som sa dotkol témy slobody slova na Ukrajine. Teraz sa opäť porozprávajme o «najdemokratickejšej krajine» na svete. 20. augusta večer rozhodla Národná bezpečnostná rada Ukrajiny (NBRU) o zablokovaní ukrajinského spravodajského webu strana.ua a uložila osobné sankcie voči [...]

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

26.07.2021

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských nacionalistov, potom si po voľbách na rolu [...]

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Karlov most / Praha /

Prahu zvolili za najkrajšie mesto planéty

19.09.2021 21:40

Hodnotenie rebríčka sa zakladá na ankete medzi 27-tisíc ľuďmi na celom svete.

Rusko voľby Štátna duma parlament

Víťazom volieb do ruskej Dumy je Jednotné Rusko

19.09.2021 20:29, aktualizované: 20:33

Vládna strana získala 45,2 percenta hlasov.

Poľsko, Bielorusko, migranti

Na hranici Poľska s Bieloruskom našli v nedeľu tri mŕtve telá

19.09.2021 20:03, aktualizované: 20:43

Podľa poľského úradu existujú indície, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o nelegálnych prisťahovalcov.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja

19.09.2021 18:41

Záchranné zložky dostali pokyn, aby boli v prípade potreby pripravené evakuovať asi tisíc ľudí.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 70762x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie