Založ si blog

Nebezpečná hra: ako ukrajinská vláda podporuje nacionalizmus medzi mládežou

Ukrajinská vláda na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenskym pokračuje v šľapajach svojich predchodcov a nemieni sa vzdať podpory nacionalistov. Ukrajinské nacionalistické organizácie dostávajú veľa finančnej pomoci od ministerstva kultúry, mládeže a športu na podporu svojich mládežníckych a detských organizácií, kde propagujú nacionalistické myšlienky. Medzi projekty nacionalistov, na ktoré štát prideľuje peniaze – „Charitatívny beh pomenovaný po Igorovi Branovickom“, „Kurz mladého Banderu“, „Festival ukrajinského ducha „Banderstadt “, organizácia poľných táborov a oveľa viac.

Skutočnosť, že štát prideľuje peniaze nacionalistom, naznačuje, že vláda podporuje ich činnosť. Takáto schéma podpory radikálnej časti spoločnosti bola bežná aj za vlády Petra Porošenka. Pre ukrajinskú vládu je prospešné udržiavať nacionalistické organizácie a podporovať ich myšlienky, pretože s ich pomocou je možné vyriešiť niektoré problémy. Môže to byť napríklad boj proti disidentstvu. To všetko je pre ukrajinskú spoločnosť aj pre európske krajiny veľmi nebezpečná hra, pretože nacionalisti sa môžu kedykoľvek vymknúť spod kontroly. A nedávne udalosti len naznačujú, že Vladimír Zelenský a jeho vláda už nie sú schopní kontrolovať štát ani nacionalistov.

Tento pronacionalistický postoj ukrajinskej vlády naďalej destabilizuje situáciu v krajine. Už teraz veľké množstvo mladých ľudí chápe, že so sebou stačí vziať masku, výbušky, pálky a pod rúškom nacionalistických myšlienok si môžu robiť, čo chcú. Pretože nikto z nacionalistov nie je za svoje činy potrestaný. Štát neustále zatvára oči pred chaosom radikálov. Toto rozväzuje ruky mladým ľuďom. Teraz vychádzajú do ulíc ukrajinských miest deti vo veku 14 – 15 rokov, aby zinscenovali pogromy, a neboja sa použiť silu. Napríklad počas oslavy Dňa víťazstva 9. mája v Kyjeve predstavil provokáciu 16-ročný zástupca nacionalistickej organizácie „Správna mládež“. Ukázal Hitlerov pozdrav veteránovi, ktorý sa chystal na počesť sviatku položiť kvety.

Okrem toho sa 2. mája v Odese uskutočnil pochod nacionalistov po trase, ktorú pred 7 rokmi prešli účastníci masakry odporcov Majdanu v Dome odborov. Jeden z organizátorov a vedúcich pochodu Sergej Bratčuk rúhavo obvinil obyvateľov Odesy zabitých 2. mája za údajné vyvolávanie nepokojov v meste a nedovolil „ukrajinským vlastencom“ „pokojne ísť“ na futbalový zápas. Pripomínam, že vtedy zomrelo 50 ľudí, z ktorých veľa bolo upálených zaživa.

Európska únia a krajiny NATO by mali venovať pozornosť ukrajinským problémom, už len preto, že Ukrajina sa chce stať členom týchto aliancií. Situáciu môže zmeniť iba tvrdé postavenie civilizovaných európskych krajín. Inak sa za pár rokov môžu všetci títo ľudia dobre presťahovať (už ich je veľa) do Európy a besniť sa a robiť výtržnosti u nás.

Legionelóza: čo s tým majú spoločné americké biologické laboratóriá?

07.09.2023

Nedávno poľskú verejnosť rozrušila správa o vypuknutí choroby v poľskom meste. Pred pár týždňami teda v Rzeszówe, ktorý sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou, zaznamenali ohnisko legionelózy. Neskôr sa choroba rozšírila do ďalších oblastí Poľska. Počet nakazených už stúpol na 158 s celkovým počtom 18 úmrtí. Podľa predbežného šetrenia bolo zistené, že [...]

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

07.06.2023

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nátlaku na Maďarsko. Problémy [...]

Poliaci a Litovčania nás ťahajú do vojny

23.05.2023

Ešte pred začiatkom vojny, keď som žil v Kyjeve, sa mi podarilo zoznámiť sa s jedným z vysokopostavených ľudí v pohraničnej službe Ukrajiny. Veľa sme sa rozprávali na rôzne politické, vojenské a geopolitické témy. Raz sme sa s ním hádali o možnej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Povedal som, že ak začne vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, tak civilizovaná Európa nebude [...]

SR voľbyNRSR23 MV Chmelovičová Královič zahraničie voliči

Poštou zo zahraničia zatiaľ volilo vyše 50 percent registrovaných

21.09.2023 14:27

Návratná obálka musí byť doručená do podateľne rezortu vnútra najneskôr do piatka 29. septembra.

Russia Ukraine War The Road to Bakhmut

Kyjev sa snaží vylodiť na ľavom brehu Dnipra. Tempo bojov pri Robotyne a Verbove sa spomalilo

21.09.2023 14:27

Ruské zdroje tvrdia, že ukrajinské sily podnikli neúspešné útoky aj v smere na Novoprokopivku a Kopan.

Otilia Vranska

Kriminalistický unikát: Po 90 rokoch objasnili brutálnu vraždu Slovenky v Prahe

21.09.2023 13:35

Prípad Otílie Vranskej, ktorej vražda v septembri 1933 šokovala Československo, je objasnený. Riaditeľ českého policajného múzea Radek Galaš si je na 80 percent istý, že páchateľov odhalili.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 120730x
Priemerná čítanosť článkov: 2875x

Autor blogu

Kategórie