Založ si blog

Nebezpečná hra: ako ukrajinská vláda podporuje nacionalizmus medzi mládežou

Ukrajinská vláda na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenskym pokračuje v šľapajach svojich predchodcov a nemieni sa vzdať podpory nacionalistov. Ukrajinské nacionalistické organizácie dostávajú veľa finančnej pomoci od ministerstva kultúry, mládeže a športu na podporu svojich mládežníckych a detských organizácií, kde propagujú nacionalistické myšlienky. Medzi projekty nacionalistov, na ktoré štát prideľuje peniaze – „Charitatívny beh pomenovaný po Igorovi Branovickom“, „Kurz mladého Banderu“, „Festival ukrajinského ducha „Banderstadt “, organizácia poľných táborov a oveľa viac.

Skutočnosť, že štát prideľuje peniaze nacionalistom, naznačuje, že vláda podporuje ich činnosť. Takáto schéma podpory radikálnej časti spoločnosti bola bežná aj za vlády Petra Porošenka. Pre ukrajinskú vládu je prospešné udržiavať nacionalistické organizácie a podporovať ich myšlienky, pretože s ich pomocou je možné vyriešiť niektoré problémy. Môže to byť napríklad boj proti disidentstvu. To všetko je pre ukrajinskú spoločnosť aj pre európske krajiny veľmi nebezpečná hra, pretože nacionalisti sa môžu kedykoľvek vymknúť spod kontroly. A nedávne udalosti len naznačujú, že Vladimír Zelenský a jeho vláda už nie sú schopní kontrolovať štát ani nacionalistov.

Tento pronacionalistický postoj ukrajinskej vlády naďalej destabilizuje situáciu v krajine. Už teraz veľké množstvo mladých ľudí chápe, že so sebou stačí vziať masku, výbušky, pálky a pod rúškom nacionalistických myšlienok si môžu robiť, čo chcú. Pretože nikto z nacionalistov nie je za svoje činy potrestaný. Štát neustále zatvára oči pred chaosom radikálov. Toto rozväzuje ruky mladým ľuďom. Teraz vychádzajú do ulíc ukrajinských miest deti vo veku 14 – 15 rokov, aby zinscenovali pogromy, a neboja sa použiť silu. Napríklad počas oslavy Dňa víťazstva 9. mája v Kyjeve predstavil provokáciu 16-ročný zástupca nacionalistickej organizácie „Správna mládež“. Ukázal Hitlerov pozdrav veteránovi, ktorý sa chystal na počesť sviatku položiť kvety.

Okrem toho sa 2. mája v Odese uskutočnil pochod nacionalistov po trase, ktorú pred 7 rokmi prešli účastníci masakry odporcov Majdanu v Dome odborov. Jeden z organizátorov a vedúcich pochodu Sergej Bratčuk rúhavo obvinil obyvateľov Odesy zabitých 2. mája za údajné vyvolávanie nepokojov v meste a nedovolil „ukrajinským vlastencom“ „pokojne ísť“ na futbalový zápas. Pripomínam, že vtedy zomrelo 50 ľudí, z ktorých veľa bolo upálených zaživa.

Európska únia a krajiny NATO by mali venovať pozornosť ukrajinským problémom, už len preto, že Ukrajina sa chce stať členom týchto aliancií. Situáciu môže zmeniť iba tvrdé postavenie civilizovaných európskych krajín. Inak sa za pár rokov môžu všetci títo ľudia dobre presťahovať (už ich je veľa) do Európy a besniť sa a robiť výtržnosti u nás.

Legionelóza: čo s tým majú spoločné americké biologické laboratóriá?

07.09.2023

Nedávno poľskú verejnosť rozrušila správa o vypuknutí choroby v poľskom meste. Pred pár týždňami teda v Rzeszówe, ktorý sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou, zaznamenali ohnisko legionelózy. Neskôr sa choroba rozšírila do ďalších oblastí Poľska. Počet nakazených už stúpol na 158 s celkovým počtom 18 úmrtí. Podľa predbežného šetrenia bolo zistené, že [...]

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

07.06.2023

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nátlaku na Maďarsko. Problémy [...]

Poliaci a Litovčania nás ťahajú do vojny

23.05.2023

Ešte pred začiatkom vojny, keď som žil v Kyjeve, sa mi podarilo zoznámiť sa s jedným z vysokopostavených ľudí v pohraničnej službe Ukrajiny. Veľa sme sa rozprávali na rôzne politické, vojenské a geopolitické témy. Raz sme sa s ním hádali o možnej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Povedal som, že ak začne vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, tak civilizovaná Európa nebude [...]

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V dvoch mestách v ruskom Dagestane sa strieľalo. Hlásia obete i ranených

23.06.2024 18:28, aktualizované: 19:05

Medzi civilistami podľa predbežných informácií nie sú obete.

blesk. búrka

Silné búrky si počas víkendu vyžiadali v Poľsku najmenej troch zranených

23.06.2024 18:07

Záchranné zložky mali takmer 2 200 zásahov len v priebehu soboty, keď museli zasahovať pri zaplavených cestách či budovách.

Andrej Babiš

Prieskum: Júnové voľby v Česku by s výrazným náskokom vyhralo hnutie ANO

23.06.2024 15:40

Prieskum odhadol volebnú účasť na 59 percent.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 127239x
Priemerná čítanosť článkov: 3030x

Autor blogu

Kategórie