Založ si blog

Rozkvet ukrajinského nacionalizmu a vládna zbabelosť

28. apríla usporiadali nacionalistické organizácie pochod v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev pri príležitosti 78. výročia divízie SS Halič (Galizien). Počas druhej svetovej vojny bola divízia súčasťou nacistickej štruktúry vojsk SS, ktorá je mimochodom na celom svete uznaná ako zakázaná organizácia. Ukrajinskí nacionalisti počas pochodu neváhali kričať nacistické heslá, vykonávať Hitlerov pozdrav a používať fašistické symboly, ktoré boli norimberskými procesmi zakázané.

V súvislosti s pochodom nasledovali rôzne vyjadrenia veľvyslancov rôznych krajín, osobitnú pozornosť si však zaslúži nemecká veľvyslankyňa na Ukrajine Anka Feldhusen, ktorá zneuctila celý civilizovaný svet a organizátorov nacionalistických pochodov označila za dobrovoľníkov. Aké smiešne je pre ňu predstieranie, že si nevšíma priamu propagandu nacizmu a vojsk wehrmachtu. A nejde o nič iné ako o „rehabilitáciu nacizmu“. Prechádza priamo pred našimi očami. A všetci si veľmi dobre pamätáme, čo nás táto vojna stála.

Problém súčasnej ukrajinskej vlády na čele s Volodymyrom Zelenským spočíva v absencii aspoň určitého druhu vplyvu na ukrajinských nacionalistov (stále je správnejšie tvrdiť, že ide o nacistov), ​​a práve oni majú v úmysle obnoviť nepriateľské akcie na Donbase a nacisti sa tým ani netaja.

Nedostatok minimálneho tlaku vlády na ukrajinských radikálov je spôsobený aj zbabelým postavením kancelárie prezidenta krajiny. V Kyjeve sa všemožne odvolávajú na karanténu a blokujú akékoľvek zhromaždenia ľudí, oslavy atď. Dokonca aj oslava Dňa víťazstva 9. mája bola zakázaná. Pokiaľ však ide o nacistov, vláda zabúda na akékoľvek obmedzenia. Zelenského kabinet sedí zbabelo vo svojich kanceláriách a dúfa, že radikáli odídu a nerozdrvia prezidentskú kanceláriu. Zdá sa, že vláda počíta s nacistami, že odvrátia pozornosť spoločnosti od obchodu krajinou, chudoby, skromných dôchodkov a platov a zvyšovania daní. Beztrestnosť extrémistov však iba podčiarkuje nezodpovednosť, slabosť a nečinnosť súčasnej ukrajinskej vlády. Kvôli pochodu nacionalistov polícia dokonca zablokovala cesty v Kyjeve. A v Zelenského strane hovoria, že o tom údajne nič nevedeli.

Prejav radikálneho nacionalizmu, ktorý je v rôznych formátoch podobný nacizmu, sa bude naďalej šíriť po celej Ukrajine. V ukrajinskej vláde je v súčasnosti veľké množstvo nacionalistov, prezident krajiny sa tiež správa ako predstaviteľ tejto ideológie, aby si zachoval svoju legitimitu a ukázal, že Ukrajina podporuje európske hodnoty. Sú však tieto hodnoty v európskej civilizovanej spoločnosti prenasledované? Je tiež smutné, že lídri európskych krajín mlčky sedeli a tvárili sa, že sa nič nestalo.

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu – časť 2

23.08.2021

Vo februári som napísal článok o tom, ako boli na Ukrajine zatvorené 3 televízne kanály, kde som sa dotkol témy slobody slova na Ukrajine. Teraz sa opäť porozprávajme o «najdemokratickejšej krajine» na svete. 20. augusta večer rozhodla Národná bezpečnostná rada Ukrajiny (NBRU) o zablokovaní ukrajinského spravodajského webu strana.ua a uložila osobné sankcie voči [...]

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

26.07.2021

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských nacionalistov, potom si po voľbách na rolu [...]

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Karlov most / Praha /

Prahu zvolili za najkrajšie mesto planéty

19.09.2021 21:40

Hodnotenie rebríčka sa zakladá na ankete medzi 27-tisíc ľuďmi na celom svete.

Rusko voľby Štátna duma parlament

Víťazom volieb do ruskej Dumy je Jednotné Rusko

19.09.2021 20:29, aktualizované: 20:33

Vládna strana získala 45,2 percenta hlasov.

Poľsko, Bielorusko, migranti

Na hranici Poľska s Bieloruskom našli v nedeľu tri mŕtve telá

19.09.2021 20:03, aktualizované: 20:43

Podľa poľského úradu existujú indície, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o nelegálnych prisťahovalcov.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja

19.09.2021 18:41

Záchranné zložky dostali pokyn, aby boli v prípade potreby pripravené evakuovať asi tisíc ľudí.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 70763x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie