Založ si blog

Rozkvet ukrajinského nacionalizmu a vládna zbabelosť

28. apríla usporiadali nacionalistické organizácie pochod v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev pri príležitosti 78. výročia divízie SS Halič (Galizien). Počas druhej svetovej vojny bola divízia súčasťou nacistickej štruktúry vojsk SS, ktorá je mimochodom na celom svete uznaná ako zakázaná organizácia. Ukrajinskí nacionalisti počas pochodu neváhali kričať nacistické heslá, vykonávať Hitlerov pozdrav a používať fašistické symboly, ktoré boli norimberskými procesmi zakázané.

V súvislosti s pochodom nasledovali rôzne vyjadrenia veľvyslancov rôznych krajín, osobitnú pozornosť si však zaslúži nemecká veľvyslankyňa na Ukrajine Anka Feldhusen, ktorá zneuctila celý civilizovaný svet a organizátorov nacionalistických pochodov označila za dobrovoľníkov. Aké smiešne je pre ňu predstieranie, že si nevšíma priamu propagandu nacizmu a vojsk wehrmachtu. A nejde o nič iné ako o „rehabilitáciu nacizmu“. Prechádza priamo pred našimi očami. A všetci si veľmi dobre pamätáme, čo nás táto vojna stála.

Problém súčasnej ukrajinskej vlády na čele s Volodymyrom Zelenským spočíva v absencii aspoň určitého druhu vplyvu na ukrajinských nacionalistov (stále je správnejšie tvrdiť, že ide o nacistov), ​​a práve oni majú v úmysle obnoviť nepriateľské akcie na Donbase a nacisti sa tým ani netaja.

Nedostatok minimálneho tlaku vlády na ukrajinských radikálov je spôsobený aj zbabelým postavením kancelárie prezidenta krajiny. V Kyjeve sa všemožne odvolávajú na karanténu a blokujú akékoľvek zhromaždenia ľudí, oslavy atď. Dokonca aj oslava Dňa víťazstva 9. mája bola zakázaná. Pokiaľ však ide o nacistov, vláda zabúda na akékoľvek obmedzenia. Zelenského kabinet sedí zbabelo vo svojich kanceláriách a dúfa, že radikáli odídu a nerozdrvia prezidentskú kanceláriu. Zdá sa, že vláda počíta s nacistami, že odvrátia pozornosť spoločnosti od obchodu krajinou, chudoby, skromných dôchodkov a platov a zvyšovania daní. Beztrestnosť extrémistov však iba podčiarkuje nezodpovednosť, slabosť a nečinnosť súčasnej ukrajinskej vlády. Kvôli pochodu nacionalistov polícia dokonca zablokovala cesty v Kyjeve. A v Zelenského strane hovoria, že o tom údajne nič nevedeli.

Prejav radikálneho nacionalizmu, ktorý je v rôznych formátoch podobný nacizmu, sa bude naďalej šíriť po celej Ukrajine. V ukrajinskej vláde je v súčasnosti veľké množstvo nacionalistov, prezident krajiny sa tiež správa ako predstaviteľ tejto ideológie, aby si zachoval svoju legitimitu a ukázal, že Ukrajina podporuje európske hodnoty. Sú však tieto hodnoty v európskej civilizovanej spoločnosti prenasledované? Je tiež smutné, že lídri európskych krajín mlčky sedeli a tvárili sa, že sa nič nestalo.

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Rusi sa pripravujú na vojenské cvičenie „Západ 2021“

03.06.2021

Od 10. do 16. septembra usporiadajú Rusko a Bielorusko spoločné vojenské cvičenia „Západ 2021“, informuje poľský internetový portál neon24.pl. Vedenie budú vykonávať náčelníci generálnych štábov oboch krajín. V priebehu spoločných strategických cvičení vojenskí velitelia oboch štátov získajú prax a skúsenosti potrebné na odrazenie vojenskej agresie proti [...]

Nebezpečná hra: ako ukrajinská vláda podporuje nacionalizmus medzi mládežou

02.06.2021

Ukrajinská vláda na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenskym pokračuje v šľapajach svojich predchodcov a nemieni sa vzdať podpory nacionalistov. Ukrajinské nacionalistické organizácie dostávajú veľa finančnej pomoci od ministerstva kultúry, mládeže a športu na podporu svojich mládežníckych a detských organizácií, kde propagujú nacionalistické myšlienky. Medzi projekty [...]

prokurátor Kováčik

Kováčika môžu stíhať za takmer desiatku prípadov, ktoré dozoroval

16.06.2021 09:38

Na pokyn generálneho prokurátora Maroša Žilinku preskúmavali 64 trestných vecí, v ktorých Kováčik vykonával dozor.

Roman Mikulec

Poslanci pokračujú v mimoriadnej schôdzi, opozícia chce odvolať Mikulca

16.06.2021 09:33

Saková kritizuje pomery v polícii, ktorá podľa nej nemá rozviazané ruky a upadla do chaosu a anarchie.

Adrián Szabó

Výbor odporúča vláde odvolať šéfa inšpekcie Szabóa

16.06.2021 09:08

Szabó je obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku.

lučanský

Mikulec: Lučanský mi povedal, buď ma dajú dole oni, alebo sa dám dole ja

16.06.2021 08:48

Opozícia vyčíta Romanovi Mikulcovi, že má podiel na smrti generála Milana Lučanského. Absolútne o tom nič neviete, odkázal jej minister.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 62406x
Priemerná čítanosť článkov: 1950x

Autor blogu

Kategórie