Založ si blog

Ukrajinskí vojaci ako opice v ľudskom odeve

V posledných dňoch sa na Ukrajine hovorilo veľa o mobilizácii ruských vojsk na východnej hranici. Ukrajinský prezident si obliekol nepriestrelnú vestu a vybral sa na Donbass, aby osobne videl stav vojakov na fronte. Neskôr Volodymyr Zelenskij uviedol, že ukrajinská armáda je schopná klásť odpor komukoľvek, dokonca aj Rusku. Pozrime sa však na túto situáciu z druhej strany a vzhliadnem takpovediac do vnútra ukrajinských ozbrojených síl.

Nepochybne má veľký význam veľkosť armády a jej zbrane, ale nemenej dôležitý je morálny a psychologický stav príslušníkov ozbrojených síl. Alkoholizmus a drogová závislosť medzi ukrajinskými vojakmi už boli povedané a napísané viackrát, ako aj tragické prípady, ku ktorým tieto hanebné javy viedli.

Keď politici hovoria o armáde, v ich slovách je vždy veľa pátosu. Kvôli vojne na východe vojenská téma neopúšťa ukrajinskú informačnú agendu. Spolupráca s NATO, EÚ a USA, veľké cvičenia a nová uniforma vojakov a dôstojníkov, ale za tým všetkým sú problémy ukrajinskej armády: nevysporiadaný život, zlomené životy veteránov, alkoholizmus, kriminalita a šikanovanie.

O šikanovaní sa hovorí len málo, ale márne, pretože tam to doslova prekvitá. Aj napriek tomu, že ukrajinský trestný zákon obsahuje článok 406 „Porušenie zákonných pravidiel vzťahov medzi vojenským personálom“, ktorý ustanovuje trest v podobe odňatia slobody až na desať rokov.

Koncepcia šikanovania je pevne zakorenená v kultúre post-sovietskych krajín: mnoho mužov staršej generácie môže hodiny tráviť rozhovormi o chrabrosti sovietskej armády a skutočnosti, že byť mazákom je hrdosťou.

V marci 2020 na území vojenskej jednotky v ukrajinskom meste Žytomyr sa práporčík rozhodol uskutočniť inštruktáž. Počas inžinierskeho výcviku zavolal skupinu „mladých“ vojakov a porozprával im o vojenskej tradícii, podľa ktorej by mali ochutnať dynamitovú nálož. Jeden z vojakov odhryzol kúsok nálože a prehltol ho, čo viedlo k akútnej otrave.

V októbri 2020 tlačová služba Štátneho úradu pre vyšetrovanie informovala, že neďaleko Kyjeva zahynul vojak na území jednej z vojenských jednotiek Národnej gardy. Vojak dostal od „staršieho“ kolegu úder do hrudníka, po ktorom vojak stratil vedomie a bol hospitalizovaný. Následkom toho chlap zomrel. Zistilo sa, že mazák podriadeného opakovane bil a psychicky na neho vyvíjal nátlak.

V roku 2021 sa na internete objavili snímky vojaka, ktorý vykonáva vojenský pozdrav na pozadí ponížených kolegov z armády. Pozrite si fotku, komentáre sú tu zbytočné. (Číslo 100 na ich hlavách znamená počet dní zostávajúcich do konca služby mazákom).

S takýmto prístupom nemožno ísť do žiadneho NATO, pretože mozog v armáde je naplnený sovietskymi predstavami a tradíciami šikanovania. Ak je opica oblečená v ľudskom odeve, potom sa z nej nestane človek. NATO si je týchto problémov vedomé, preto aliancia požaduje reformy, údajne s cieľom prijať Ukrajinu do svojho členstva, ale v skutočnosti jednoducho odloží vstup krajiny do vojenskej aliancie na neurčito. Kyjev si to uvedomil a uznal po faktickom odmietnutí NATO poskytnúť Ukrajine akčný plán členstva. Všetky vzťahy medzi Kyjevom a alianciou sú založené na zásade „uskutočňujete reformy, a uvidíme neskôr“. A nemožno si nevšimnúť existenciu dvojitých štandardov, pretože po vstupe do NATO sa od všetkých východoeurópskych krajín nepožadovali nijaké vážne reformy. Ich členstvo vo vojenskej aliancii bolo výsledkom zásadného politického rozhodnutia. Ukrajina medzitým zostane priestorom pre vedenie vojny medzi Ruskom a Západom.

Sú Slováci prívrženci nacizmu?

02.12.2021

Migračná kríza, ktorá sa už niekoľko mesiacov odohráva na hraniciach Európskej únie a Bieloruska, a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou naďalej prispievajú k eskalácii konfliktu v regióne. Po vykonaní auditu rozmiestnenia svojich ozbrojených síl sa Spojené štáty rozhodli posilniť „vojenské“ zadržiavanie Ruska a rozmiestniť ďalšie kontingenty vojakov v európskych [...]

Ako NATO pripravuje Ukrajinu na vojnu

16.11.2021

V podmienkach neustáleho bojovania na Donbase ukrajinská armáda výrazne spotrebúva náboje a zbrane, ktoré si však sama nevyrába. Pre USA a NATO je mimoriadne výhodné dodávať Kyjevu zbrane, ktoré sú už dávno uložené v skladoch, pretože to zodpovedá záujmom americkej zbrojárskej lobby a formálne zodpovedá morálnym záväzkom voči ich „partnerovi“. Americké vojenské [...]

Ukrajina ako rezervácia: riešenie migračnej krízy

10.11.2021

Udalosti odohrávajúce sa na poľsko-bieloruských hraniciach sú pôsobivé. Tisíce ľudí s deťmi sa snažia prekročiť hranice Európskej únie, aby sa dostali do Nemecka. Poľská vláda v panike sťahuje svoje ozbrojené sily k hraniciam. Počet vojakov už presahuje 15 tisíc ľudí, ktorí sú v službe v 6-hodinových zmenách. Zvyšok Európskej únie len so strachom vyhlasuje, že [...]

Hacker

Hackerský útok viedol k úniku dát viac než miliardy čínskych občanov

06.07.2022 07:50

Podľa odborníkov na kybernetickú bezpečnosť by mohlo ísť o najväčší únik údajov v dejinách Číny.

arktída, oteplovanie, ľod, prieplav

Volodin chce, aby Duma preskúmala dohodu o arktickej hranici s Nórskom

06.07.2022 07:13

Podľa predsedu ruskej Štátnej dumy by poslanci parlamentu mali zvážiť vypovedanie prelomovej zmluvy o arktickej hranici s Nórskom, keďže medzi oboma krajinami vládne napätie.

Mydliarovci, medveď

Budajove ministerstvo odmieta odškodniť rodinu obete medveďa

06.07.2022 06:50

Minulé leto zahynul po útoku medveďa Dušan Mydliar. Súd nedávno rozhodol o nemajetkovej ujme, ktorú má vyplatiť ministerstvo. To sa odvolalo.

nemocnica martin

Nové nemocnice v Bratislave a Martine? Peniaze na ne budú, čas nie

06.07.2022 06:20

V pláne obnovy sa štát pri výstavbe nemocníc zaviazal splniť jednotlivé ciele do roku 2026. Je to šibeničný termín, podľa niektorých názorov nesplniteľný.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 88537x
Priemerná čítanosť článkov: 2393x

Autor blogu

Kategórie