Založ si blog

Za Zelenského: ďalšie stratené roky Ukrajiny

Málokedy ukrajinský prezident stratil podporu svojich voličov tak rýchlo a dramaticky ako Volodymyr Zelenský. Od jeho triumfálneho víťazstva nad bývalým prezidentom Petrom Porošenkom uplynuli takmer dva roky. A teraz prieskumy verejnej mienky ukazujú, že za Zelenského by v prvom kole hlasovala iba pätina Ukrajincov. Z ukrajinských médií vyplýva, že polovica respondentov uviedla, že si želá, aby Zelenský okamžite podal demisiu a uskutočnil predčasné voľby. Malo by to tiež dať Západu podnet na zamyslenie.

Charakteristickým znakom ukrajinskej politiky je nepochybne rýchle rozčarovanie z vlastných politikov. V roku 2019 veľa Ukrajincov uverilo sľubom vtedajšieho komika Zelenského, že môže rýchlo ukončiť vojnu s Ruskom na východe Ukrajiny a vrátiť Krym. Podľa očakávaní nastalo rozčarovanie, pretože ruský prezident Vladimir Putin nemá záujem o posilnenie Ukrajiny, ktorá sa usiluje stať sa členom NATO, riešením konfliktu.

Hlavným dôvodom poklesu ratingu Zelenského je však jeho neochota uskutočniť skutočné reformy. Prezident pokračuje v postsovietskom vládnom systéme a akceptuje korupciu a bezprávie výmenou za to, že on a jeho vláda zostávajú pri moci. Okrem svojich krokov proti kremeľskému politikovi a mediálnemu magnátovi Medvedčukovi Zelenský neurobil nič pre to, aby zlomil kontrolu nad oligarchami vo veľkej miere v politike, ekonomike a médiách.

Fungujúci štát potrebuje nezávislé inštitúcie, ktoré nevznikli ani za Zelenského. Naopak, v roku 2020 pokoril dovtedy samostatnú centrálnu banku a generálnu prokuratúru. Boli prepustení takmer všetci, ktorí mohli uskutočniť kompetentné reformy. Ale tajná služba BSU (Bezpečnostná služba Ukrajiny), skorumpované súdy – to všetko zostalo nedotknuté.

Teraz chce Zelenský podriadiť čiastočne nezávislú protikorupčnú kanceláriu NABU, ktorá začala vyšetrovanie niekoľkých zamestnancov z tímu prezidenta. Keby neboli ukradnuté miliardy z Ukrajiny, krajina by nepotrebovala pôžičky od Západu. Medzinárodný menový fond už odmietol poskytnúť Ukrajine ďalšie peniaze, kým Zelenský nezačne so skutočnými reformami.

Ukrajinský prezident reaguje na jeho pokles v predvolebných prieskumoch vytvorením pracovných skupín. Musia rýchlo pripraviť zákony, aby dokázali, že Zelenský má jasnú vôľu reformovať. To isté urobil v roku 2019 pred voľbami, nič z toho sa však nerealizovalo.

Skromné ​​výsledky roboty Zelenského nie sú tajomstvom ani pre krajiny Európy. Nedávno vydal Európsky parlament rezolúciu so skľučujúcimi výsledkami práce súčasnej ukrajinskej vlády. Predtým najväčší vplyv na Ukrajinu mali predovšetkým USA. A Joe Biden je skutočným expertom na Ukrajinu v Bielom dome. Samotné sľuby Zelenského na neho pravdepodobne nezapôsobia. Bude však mať nejaký prospech, ak nový americký prezident vyvinie tvrdý tlak na Kyjev? Pokiaľ ide o výhody pre krajiny Európy a USA, bude ten, pretože sa Ukrajina používa na ničivý vplyv na Rusko a v súvislosti s najnovšími udalosťami aj na Bielorusko. Pokiaľ ide o výhody pre samotnú Ukrajinu, nebudú žiadne, pretože Kyjev naďalej vykonáva iba tie pokyny, ktoré mu diktujú Západ a USA, a na vnútorné problémy nezostáva čas. Existuje veľa dôvodov domnievať sa, že roky Zelenského budú pre Ukrajinu rovnako stratené ako roky jeho predchodcu Porošenka.

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu – časť 2

23.08.2021

Vo februári som napísal článok o tom, ako boli na Ukrajine zatvorené 3 televízne kanály, kde som sa dotkol témy slobody slova na Ukrajine. Teraz sa opäť porozprávajme o «najdemokratickejšej krajine» na svete. 20. augusta večer rozhodla Národná bezpečnostná rada Ukrajiny (NBRU) o zablokovaní ukrajinského spravodajského webu strana.ua a uložila osobné sankcie voči [...]

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

26.07.2021

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských nacionalistov, potom si po voľbách na rolu [...]

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Karlov most / Praha /

Prahu zvolili za najkrajšie mesto planéty

19.09.2021 21:40

Hodnotenie rebríčka sa zakladá na ankete medzi 27-tisíc ľuďmi na celom svete.

Rusko voľby Štátna duma parlament

Víťazom volieb do ruskej Dumy je Jednotné Rusko

19.09.2021 20:29, aktualizované: 20:33

Vládna strana získala 45,2 percenta hlasov.

Poľsko, Bielorusko, migranti

Na hranici Poľska s Bieloruskom našli v nedeľu tri mŕtve telá

19.09.2021 20:03, aktualizované: 20:43

Podľa poľského úradu existujú indície, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o nelegálnych prisťahovalcov.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja

19.09.2021 18:41

Záchranné zložky dostali pokyn, aby boli v prípade potreby pripravené evakuovať asi tisíc ľudí.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 70760x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie