Založ si blog

Za Zelenského: ďalšie stratené roky Ukrajiny

Málokedy ukrajinský prezident stratil podporu svojich voličov tak rýchlo a dramaticky ako Volodymyr Zelenský. Od jeho triumfálneho víťazstva nad bývalým prezidentom Petrom Porošenkom uplynuli takmer dva roky. A teraz prieskumy verejnej mienky ukazujú, že za Zelenského by v prvom kole hlasovala iba pätina Ukrajincov. Z ukrajinských médií vyplýva, že polovica respondentov uviedla, že si želá, aby Zelenský okamžite podal demisiu a uskutočnil predčasné voľby. Malo by to tiež dať Západu podnet na zamyslenie.

Charakteristickým znakom ukrajinskej politiky je nepochybne rýchle rozčarovanie z vlastných politikov. V roku 2019 veľa Ukrajincov uverilo sľubom vtedajšieho komika Zelenského, že môže rýchlo ukončiť vojnu s Ruskom na východe Ukrajiny a vrátiť Krym. Podľa očakávaní nastalo rozčarovanie, pretože ruský prezident Vladimir Putin nemá záujem o posilnenie Ukrajiny, ktorá sa usiluje stať sa členom NATO, riešením konfliktu.

Hlavným dôvodom poklesu ratingu Zelenského je však jeho neochota uskutočniť skutočné reformy. Prezident pokračuje v postsovietskom vládnom systéme a akceptuje korupciu a bezprávie výmenou za to, že on a jeho vláda zostávajú pri moci. Okrem svojich krokov proti kremeľskému politikovi a mediálnemu magnátovi Medvedčukovi Zelenský neurobil nič pre to, aby zlomil kontrolu nad oligarchami vo veľkej miere v politike, ekonomike a médiách.

Fungujúci štát potrebuje nezávislé inštitúcie, ktoré nevznikli ani za Zelenského. Naopak, v roku 2020 pokoril dovtedy samostatnú centrálnu banku a generálnu prokuratúru. Boli prepustení takmer všetci, ktorí mohli uskutočniť kompetentné reformy. Ale tajná služba BSU (Bezpečnostná služba Ukrajiny), skorumpované súdy – to všetko zostalo nedotknuté.

Teraz chce Zelenský podriadiť čiastočne nezávislú protikorupčnú kanceláriu NABU, ktorá začala vyšetrovanie niekoľkých zamestnancov z tímu prezidenta. Keby neboli ukradnuté miliardy z Ukrajiny, krajina by nepotrebovala pôžičky od Západu. Medzinárodný menový fond už odmietol poskytnúť Ukrajine ďalšie peniaze, kým Zelenský nezačne so skutočnými reformami.

Ukrajinský prezident reaguje na jeho pokles v predvolebných prieskumoch vytvorením pracovných skupín. Musia rýchlo pripraviť zákony, aby dokázali, že Zelenský má jasnú vôľu reformovať. To isté urobil v roku 2019 pred voľbami, nič z toho sa však nerealizovalo.

Skromné ​​výsledky roboty Zelenského nie sú tajomstvom ani pre krajiny Európy. Nedávno vydal Európsky parlament rezolúciu so skľučujúcimi výsledkami práce súčasnej ukrajinskej vlády. Predtým najväčší vplyv na Ukrajinu mali predovšetkým USA. A Joe Biden je skutočným expertom na Ukrajinu v Bielom dome. Samotné sľuby Zelenského na neho pravdepodobne nezapôsobia. Bude však mať nejaký prospech, ak nový americký prezident vyvinie tvrdý tlak na Kyjev? Pokiaľ ide o výhody pre krajiny Európy a USA, bude ten, pretože sa Ukrajina používa na ničivý vplyv na Rusko a v súvislosti s najnovšími udalosťami aj na Bielorusko. Pokiaľ ide o výhody pre samotnú Ukrajinu, nebudú žiadne, pretože Kyjev naďalej vykonáva iba tie pokyny, ktoré mu diktujú Západ a USA, a na vnútorné problémy nezostáva čas. Existuje veľa dôvodov domnievať sa, že roky Zelenského budú pre Ukrajinu rovnako stratené ako roky jeho predchodcu Porošenka.

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Rusi sa pripravujú na vojenské cvičenie „Západ 2021“

03.06.2021

Od 10. do 16. septembra usporiadajú Rusko a Bielorusko spoločné vojenské cvičenia „Západ 2021“, informuje poľský internetový portál neon24.pl. Vedenie budú vykonávať náčelníci generálnych štábov oboch krajín. V priebehu spoločných strategických cvičení vojenskí velitelia oboch štátov získajú prax a skúsenosti potrebné na odrazenie vojenskej agresie proti [...]

Nebezpečná hra: ako ukrajinská vláda podporuje nacionalizmus medzi mládežou

02.06.2021

Ukrajinská vláda na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenskym pokračuje v šľapajach svojich predchodcov a nemieni sa vzdať podpory nacionalistov. Ukrajinské nacionalistické organizácie dostávajú veľa finančnej pomoci od ministerstva kultúry, mládeže a športu na podporu svojich mládežníckych a detských organizácií, kde propagujú nacionalistické myšlienky. Medzi projekty [...]

Adrián Szabó

Výbor odporúča vláde odvolať šéfa inšpekcie Szabóa

16.06.2021 09:08

Szabó je obvinený zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a prijímania úplatku.

lučanský

Mikulec: Lučanský mi povedal, buď ma dajú dole oni, alebo sa dám dole ja

16.06.2021 08:48

Opozícia vyčíta Romanovi Mikulcovi, že má podiel na smrti generála Milana Lučanského. Absolútne o tom nič neviete, odkázal jej minister.

vojaci, kolumbia

Výbuch bomby na kolumbijskej vojenskej základni zranil 36 ľudí

16.06.2021 07:47

Trhavina bola nastražená v aute.

biden, putin

Prezidenti Ruska a USA sa po 36 rokoch stretnú vo Švajčiarsku

16.06.2021 07:21, aktualizované: 08:28

Rozhovory medzi Putinom a Bidenom sa začnú okolo 13.00 h a budú trvať až päť hodín.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 62404x
Priemerná čítanosť článkov: 1950x

Autor blogu

Kategórie