Založ si blog

Bieloruska geopolitická rovnováha a ťažký sused Ukrajina

V auguste minulého roku sa v Bielorusku začali protesty, na ktorých demonštranti vyjadrili svoj nesúhlas s výsledkami prezidentských volieb. Podľa oficiálnych údajov zvíťazil Alexandr Lukašenko s veľkým náskokom. Protesty, ktoré drzo a bezprecedentne organizovali a viedli západné krajiny, údajne na podporu demokracie, spôsobili v regióne geopolitickú šokovú vlnu. Okrem Litvy, Českej republiky a Spojených štátov má Ukrajina (nie z vlastnej vôle) pri koordinácii protestov osobitné miesto. To vyvolalo určité napätie vo vzťahoch medzi Ukrajinou a Bieloruskom a viedlo k zmenám v hospodárskych, vojenských, diplomatických a bezpečnostných stykoch medzi krajinami.

Napätie vo vzťahoch medzi krajinami vzniklo v začiatkoch bieloruskej krízy, keď Ukrajina odmietla uznať oficiálne výsledky volieb v Bielorusku, pripojila sa k sankciám EÚ a oznámila, že už nebude volať Alexandra Lukašenka prezidentom. O niečo skôr vyplávali na povrch informácie, že na území Ukrajiny sa s financovaním zo Západu aktívne pripravujú ozbrojenci, ktorých cieľom je zhoršiť situáciu v Bielorusku. Ide o tých istých ľudí, ktorí počas protestných akcií vyprovokovali bieloruskú políciu a hádzali do nich kamene a zápalné zmesi.

Ukrajinskej vláde, ktorá je väčšinou tvorená zo stúpencov USA, prirodzene nezáleží na vnútorných problémoch štátu, kde je životná úroveň oveľa nižšia ako v Bielorusku. Celkovo iba málokto v Kyjeve chápe strategickú potrebu zachovania vzťahov so svojimi susedmi vrátane Bielorusov. Je potrebné pripomenúť, že po Majdane v roku 2014 sa Ukrajina stala bábkovým štátom a západné krajiny ju využívajú ako testovaciu plochu pre nové typy vojen vrátane informačnej. Ukrajinská vláda sa teda používa na ničivý vplyv na Bielorusko a bude konať ako povedia „partneri“ zo zámoria. Je to tak kvôli skutočnosti, že Bielorusko je krajina, ktorú možno právom označiť za dôležitého a jediného strategického partnera Ruska. Preto je pre západné krajiny tak dôležitá destabilizácia situácie v Bielorusku. Preto sa ukrajinská vláda drzo a bez okolkov snaží zasahovať do vnútorných záležitostí Bieloruska, pričom vyhlasuje, že nemá nič spoločné s protestmi a ich koordináciou.

Napriek zjavnej podpore Moskvy na svetovej scéne sa Bielorusko vždy snažilo obsadiť zlatú strednú cestu. Geopolitická rovnováha Minsku spočívala v tom, že sa stala užitočnou pre všetkých v regióne. Najdôležitejšie je, že Minsk ponúkol Ukrajine záruky neutrality a sľúbil, že neumožní ruským jednotkám predstavovať hrozbu pre severné hranice Ukrajiny z Bieloruska. A tieto bezpečnostné záruky majú prvoradý význam pre vojenskú rovnováhu v regióne. Ukrajina a Bielorusko majú spoločnú hranicu viac ako 1 000 km.

Ukrajinská vláda ale nevie, čo sú to „dobré susedské vzťahy“, kým niečo od týchto susedov nepotrebuje. Vlani na jeseň „hovoriace osoby“ z ukrajinskej politickej elity opakovane hrozili Bielorusku prerušením diplomatických vzťahov. Keď však nastala studená a nečakane dlhá zima, Ukrajinci museli opäť pokľaknúť a požiadať o pomoc. Bielorusko si na druhej strane vždy vážilo diplomatické vzťahy so svojimi susedmi, takže tentoraz preukázalo tiež dobrú povahu a za pár mesiacov dodalo Ukrajine rekordné množstvo elektriny. V Bielorusku sa vyhlásenia Ukrajiny v skutočnosti neberú vážne, pretože chápu, že Ukrajinci sú nútení súhlasiť s politikou EÚ a USA.

Naivné podriadenie Ukrajiny pokynom krajín EÚ a USA je podmienené nádejami na skorý vstup Ukrajiny do NATO. V Kyjeve môžu iba rátať s čo najrýchlejším vstupom krajiny do aliancie a vyjadrovať nádej, že počas ďalších stretnutí vedúcich predstaviteľov organizácie kolektívnej obrany bude ukrajinská otázka na programe NATO.

Stojí za zmienku, že v súčasnosti na Ukrajine neexistuje plán vstupu do NATO, uviedol to aj ukrajinská vicepremiérka Oľga Stefanišynová. Ukrajinská vláda dúfa, že plán pomôže Ukrajine zmobilizovať domáce úsilie v oblasti ďalších reforiem a integrácie do euroatlantického spoločenstva. Pre uskutočňovanie týchto reforiem by mal Kyjev venovať pozornosť svojim vlastným problémom a nemal by strkať nos do vnútorných záležitostí iného štátu. Na Ukrajine zabúdajú na korupciu, zlé hospodárenie, nízku životnú úroveň, vysokú mieru kriminality, veľký počet nacionalistov, masovú emigráciu, vojnu a stratené územia, ktoré už nikdy nebudú môcť vrátiť.

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Rusi sa pripravujú na vojenské cvičenie „Západ 2021“

03.06.2021

Od 10. do 16. septembra usporiadajú Rusko a Bielorusko spoločné vojenské cvičenia „Západ 2021“, informuje poľský internetový portál neon24.pl. Vedenie budú vykonávať náčelníci generálnych štábov oboch krajín. V priebehu spoločných strategických cvičení vojenskí velitelia oboch štátov získajú prax a skúsenosti potrebné na odrazenie vojenskej agresie proti [...]

Nebezpečná hra: ako ukrajinská vláda podporuje nacionalizmus medzi mládežou

02.06.2021

Ukrajinská vláda na čele s prezidentom Volodymyrom Zelenskym pokračuje v šľapajach svojich predchodcov a nemieni sa vzdať podpory nacionalistov. Ukrajinské nacionalistické organizácie dostávajú veľa finančnej pomoci od ministerstva kultúry, mládeže a športu na podporu svojich mládežníckych a detských organizácií, kde propagujú nacionalistické myšlienky. Medzi projekty [...]

lučanský

Mikulec: Lučanský mi povedal, buď ma dajú dole oni, alebo sa dám dole ja

16.06.2021 08:48

Opozícia vyčíta Romanovi Mikulcovi, že má podiel na smrti generála Milana Lučanského. Absolútne o tom nič neviete, odkázal jej minister.

vojaci, kolumbia

Výbuch bomby na kolumbijskej vojenskej základni zranil 36 ľudí

16.06.2021 07:47

Trhavina bola nastražená v aute.

biden, putin

Prezidenti Ruska a USA sa po 36 rokoch stretnú vo Švajčiarsku

16.06.2021 07:21, aktualizované: 08:28

Rozhovory medzi Putinom a Bidenom sa začnú okolo 13.00 h a budú trvať až päť hodín.

lincoln, listina

Američania budú mať nový sviatok - 19. jún pripomenie koniec otroctva

16.06.2021 07:09

Federálnych sviatkov by tak malo byť po novom 12.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 32
Celková čítanosť: 62402x
Priemerná čítanosť článkov: 1950x

Autor blogu

Kategórie