Založ si blog

Ukrajinskí vojaci ako opice v ľudskom odeve

V posledných dňoch sa na Ukrajine hovorilo veľa o mobilizácii ruských vojsk na východnej hranici. Ukrajinský prezident si obliekol nepriestrelnú vestu a vybral sa na Donbass, aby osobne videl stav vojakov na fronte. Neskôr Volodymyr Zelenskij uviedol, že ukrajinská armáda je schopná klásť odpor komukoľvek, dokonca aj Rusku. Pozrime sa však na túto situáciu z druhej strany a vzhliadnem takpovediac do vnútra ukrajinských ozbrojených síl.

Nepochybne má veľký význam veľkosť armády a jej zbrane, ale nemenej dôležitý je morálny a psychologický stav príslušníkov ozbrojených síl. Alkoholizmus a drogová závislosť medzi ukrajinskými vojakmi už boli povedané a napísané viackrát, ako aj tragické prípady, ku ktorým tieto hanebné javy viedli.

Keď politici hovoria o armáde, v ich slovách je vždy veľa pátosu. Kvôli vojne na východe vojenská téma neopúšťa ukrajinskú informačnú agendu. Spolupráca s NATO, EÚ a USA, veľké cvičenia a nová uniforma vojakov a dôstojníkov, ale za tým všetkým sú problémy ukrajinskej armády: nevysporiadaný život, zlomené životy veteránov, alkoholizmus, kriminalita a šikanovanie.

O šikanovaní sa hovorí len málo, ale márne, pretože tam to doslova prekvitá. Aj napriek tomu, že ukrajinský trestný zákon obsahuje článok 406 „Porušenie zákonných pravidiel vzťahov medzi vojenským personálom“, ktorý ustanovuje trest v podobe odňatia slobody až na desať rokov.

Koncepcia šikanovania je pevne zakorenená v kultúre post-sovietskych krajín: mnoho mužov staršej generácie môže hodiny tráviť rozhovormi o chrabrosti sovietskej armády a skutočnosti, že byť mazákom je hrdosťou.

V marci 2020 na území vojenskej jednotky v ukrajinskom meste Žytomyr sa práporčík rozhodol uskutočniť inštruktáž. Počas inžinierskeho výcviku zavolal skupinu „mladých“ vojakov a porozprával im o vojenskej tradícii, podľa ktorej by mali ochutnať dynamitovú nálož. Jeden z vojakov odhryzol kúsok nálože a prehltol ho, čo viedlo k akútnej otrave.

V októbri 2020 tlačová služba Štátneho úradu pre vyšetrovanie informovala, že neďaleko Kyjeva zahynul vojak na území jednej z vojenských jednotiek Národnej gardy. Vojak dostal od „staršieho“ kolegu úder do hrudníka, po ktorom vojak stratil vedomie a bol hospitalizovaný. Následkom toho chlap zomrel. Zistilo sa, že mazák podriadeného opakovane bil a psychicky na neho vyvíjal nátlak.

V roku 2021 sa na internete objavili snímky vojaka, ktorý vykonáva vojenský pozdrav na pozadí ponížených kolegov z armády. Pozrite si fotku, komentáre sú tu zbytočné. (Číslo 100 na ich hlavách znamená počet dní zostávajúcich do konca služby mazákom).

S takýmto prístupom nemožno ísť do žiadneho NATO, pretože mozog v armáde je naplnený sovietskymi predstavami a tradíciami šikanovania. Ak je opica oblečená v ľudskom odeve, potom sa z nej nestane človek. NATO si je týchto problémov vedomé, preto aliancia požaduje reformy, údajne s cieľom prijať Ukrajinu do svojho členstva, ale v skutočnosti jednoducho odloží vstup krajiny do vojenskej aliancie na neurčito. Kyjev si to uvedomil a uznal po faktickom odmietnutí NATO poskytnúť Ukrajine akčný plán členstva. Všetky vzťahy medzi Kyjevom a alianciou sú založené na zásade „uskutočňujete reformy, a uvidíme neskôr“. A nemožno si nevšimnúť existenciu dvojitých štandardov, pretože po vstupe do NATO sa od všetkých východoeurópskych krajín nepožadovali nijaké vážne reformy. Ich členstvo vo vojenskej aliancii bolo výsledkom zásadného politického rozhodnutia. Ukrajina medzitým zostane priestorom pre vedenie vojny medzi Ruskom a Západom.

Rozkvet ukrajinského nacionalizmu a vládna zbabelosť

30.04.2021

28. apríla usporiadali nacionalistické organizácie pochod v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev pri príležitosti 78. výročia divízie SS Halič (Galizien). Počas druhej svetovej vojny bola divízia súčasťou nacistickej štruktúry vojsk SS, ktorá je mimochodom na celom svete uznaná ako zakázaná organizácia. Ukrajinskí nacionalisti počas pochodu neváhali kričať nacistické heslá, [...]

Za Zelenského: ďalšie stratené roky Ukrajiny

26.03.2021

Málokedy ukrajinský prezident stratil podporu svojich voličov tak rýchlo a dramaticky ako Volodymyr Zelenský. Od jeho triumfálneho víťazstva nad bývalým prezidentom Petrom Porošenkom uplynuli takmer dva roky. A teraz prieskumy verejnej mienky ukazujú, že za Zelenského by v prvom kole hlasovala iba pätina Ukrajincov. Z ukrajinských médií vyplýva, že polovica respondentov [...]

Bieloruska geopolitická rovnováha a ťažký sused Ukrajina

24.03.2021

V auguste minulého roku sa v Bielorusku začali protesty, na ktorých demonštranti vyjadrili svoj nesúhlas s výsledkami prezidentských volieb. Podľa oficiálnych údajov zvíťazil Alexandr Lukašenko s veľkým náskokom. Protesty, ktoré drzo a bezprecedentne organizovali a viedli západné krajiny, údajne na podporu demokracie, spôsobili v regióne geopolitickú šokovú vlnu. Okrem [...]

Gergely Karácsony budapešť

Starosta Budapešti chce kandidovať za premiéra

15.05.2021 15:33

Gergely Karácsony uviedol, že je pripravený prijať nomináciu jeho strany a zúčastniť sa na dvojkolových primárkach, ktoré sa budú konať v septembri a októbri.

raši Gyimesi

Gyimesi verí, že sa zjednoduší covid automat, volá po tom aj Raši

15.05.2021 13:49, aktualizované: 14:03

Obaja poslanci vyzvali ľudí na očkovanie. V diskusnej relácii sa dotkli aj témy návrhu o kolúznej väzbe.

polícia Kovařík

Minimálny vek na vstup do polície by sa podľa Kovaříka mohol znížiť

15.05.2021 13:31

Ďalšou novinkou v polícii by mohlo byť zrušenie povinných menoviek na uniformách. Návrhy by mali byť súčasťou pripravovanej novely zákona.

Okresný úrad Trnava, autá, evidencia vozidiel

Evidencia vozidiel – takmer nedobytná pevnosť?

15.05.2021 13:27

Asi tri mesiace majú ľudia problém dostať sa na oddelenie evidencie vozidiel na Okresnom úrade v Trnave. Od pondelka by sa mal systém zmeniť.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 29
Celková čítanosť: 55989x
Priemerná čítanosť článkov: 1931x

Autor blogu

Kategórie