Založ si blog

Súčasný ukrajinský pojem: ochrana národných záujmov

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny sa začal v apríli 2014 a trvá dodnes. Asi 14 tisíc mŕtvych, viac ako milión ľudí bolo nútených opustiť svoje mestá a dediny a asi 4 milióny ľudí potrebujú humanitárnu podporu. Čo sa týka vojakov, niekto vo vojne zomrie a niekto sa z nej vráti. Veteráni sú, ako sa hovorí v ukrajinskej vláde, obrancami vlasti, ktorí bránia národné záujmy Ukrajiny v ozbrojenom konflikte na východe krajiny. Čo sa stane s tými, ktorým sa podarilo vrátiť?

V súčasnosti žije na Ukrajine viac ako 400 tisíc bojovníkov. Po ukončení služby a návrate domov začnú veteráni žiť pokojný život, čo si vyžaduje každodenné preukázanie ich profesionálneho vzdelania v tvrdej konkurencii pracovných miest. Ukazuje sa, že hodnoty, ktoré existujú v ukrajinskej spoločnosti, sa výrazne líšia od bratstva, vzájomnej pomoci a cti prijatých vo vojne. Veteráni sú v takýchto chvíľach zmätení: nepriateľ sa nezdá byť viditeľný a situácia v spoločnosti je napätá, rovnako ako na fronte.

V prvom rade za to môže samotná ukrajinská spoločnosť, najmä médiá, ktoré pri hľadaní škandálov vytvárajú medzi ukrajinskými občanmi atmosféru nervozity a neistoty. Toto napätie sa prenáša na veteránov, ktorí po návrate z vojny chápu nenormálnosť situácie. Aktívna životná pozícia veteránov láka veľa politických strán, ktoré ich začali využívať na účasť na protestoch a iných udalostiach na dosiahnutie svojich straníckych cieľov.

To znamená, že osobitná citlivosť veteránov na nespravodlivosť sa začala využívať na narušenie situácie v Ukrajine. Niektoré politické sily sa pomocou účastníkov vojny snažia pomstiť svojim protivníkom a na pozadí verejnej nespokojnosti vrátiť moc do svojich rúk.

Zároveň nehovorím o nedostatku psychologickej rehabilitácie a socializácie ukrajinských veteránov, čo je kľúčom k úspešnému návratu do každodenného pokojného života. Zanedbanie tejto skutočnosti má samozrejme trpké následky pre armádu aj pre spoločnosť ako celok. Zločiny a samovraždy spáchané veteránmi kvôli neschopnosti nájsť si svoje miesto v spoločnosti sú všetko vážnymi následkami vojny. Nečinnosť vedie však iba k marginalizácii veteránov a diskreditácii ozbrojených síl.

Ukrajina sa chce riadiť vojenskými normami prijatými v USA, kde existuje rozsiahla sieť 1 700 zdravotníckych zariadení pod vedením ministerstva pre záležitosti veteránov a do systému vojenskej rehabilitácie je zapojených viac ako 410 000 ľudí. Netreba dodávať, že Ukrajina nie je schopná minúť toľko peňazí ako Spojené štáty na rehabilitáciu armády, pretože hovoríme o sumách, ktoré sú krát väčšie ako celý ukrajinský rozpočet. Dôležité je, že ukrajinská vláda nerobí nič pre to, aby nejako zachránila svojich veteránov.

Na Ukrajine obrancovia vlasti bránia „národné záujmy“ na východe krajiny. Až teraz moderná ukrajinská koncepcia „ochrany národných záujmov“ implikuje ochranu tých, ktorí sú pri moci, úradníkov a oligarchov. Štát sa jednoducho pľuje na životy bežných občanov a veteránov, ktorí boli použití ako guľka a po streľbe vyhodení ako nábojnica.

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu – časť 2

23.08.2021

Vo februári som napísal článok o tom, ako boli na Ukrajine zatvorené 3 televízne kanály, kde som sa dotkol témy slobody slova na Ukrajine. Teraz sa opäť porozprávajme o «najdemokratickejšej krajine» na svete. 20. augusta večer rozhodla Národná bezpečnostná rada Ukrajiny (NBRU) o zablokovaní ukrajinského spravodajského webu strana.ua a uložila osobné sankcie voči [...]

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

26.07.2021

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských nacionalistov, potom si po voľbách na rolu [...]

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Karlov most / Praha /

Prahu zvolili za najkrajšie mesto planéty

19.09.2021 21:40

Hodnotenie rebríčka sa zakladá na ankete medzi 27-tisíc ľuďmi na celom svete.

Rusko voľby Štátna duma parlament

Víťazom volieb do ruskej Dumy je Jednotné Rusko

19.09.2021 20:29, aktualizované: 20:33

Vládna strana získala 45,2 percenta hlasov.

Poľsko, Bielorusko, migranti

Na hranici Poľska s Bieloruskom našli v nedeľu tri mŕtve telá

19.09.2021 20:03, aktualizované: 20:43

Podľa poľského úradu existujú indície, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o nelegálnych prisťahovalcov.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja

19.09.2021 18:41

Záchranné zložky dostali pokyn, aby boli v prípade potreby pripravené evakuovať asi tisíc ľudí.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 70756x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie