Založ si blog

Dohody treba zachovávať

9. decembra uplynie rok od parížskeho samitu v normandskom formáte (Nemecko, Francúzsko, Rusko a Ukrajina). Je teda na čase zhodnotiť, ako v skutočnosti ide s vykonávaním dohôd, ktoré sa tam uzavreli. Tu budú vylúčené všetky ďalšie problémy súčasnej Ukrajiny, ako napríklad zaobchádzanie s ruským jazykom pre 40 percent populácie.

Závery parížskeho samitu obsahovali sedem konkrétnych opatrení, ktoré by sa mali uskutočniť do apríla 2020. Čo sa teda dosiahlo v tomto okamihu? Holé fakty ukazujú, že sa toho veľa nestalo: implementovali sa len dva body a iba čiastočne.

Po prvé v decembri 2019 a v apríli 2020 sa uskutočnila dlho očakávaná výmena 234 väzňov medzi Kyjevom a Donbasom. Ukrajinská strana si neplnila svoje povinnosti v plnom rozsahu a neprepustila niektorých z bývalých zadržaných z trestného stíhania.

Po druhé v júli 2020 kontaktná skupina v Minsku s veľkými ťažkosťami schválila „opatrenia na posilnenie prímeria“ napriek odporu Kyjeva, tie sa však dodržiavajú iba čiastočne.

Zvyšných päť hlavných bodov zostáva nerealizovaných iba kvôli pozícii Ukrajiny. Kyjev predovšetkým odmieta rokovať s Donbasom o právnych aspektoch osobitného statusu regiónu a implementácii takzvanej „Steinmeierovej formuly“, ktorá by umožnila nadobudnutie účinnosti zákona o osobitnom štatuse v deň regionálnych volieb.

Bohužiaľ sa opakovane stretávame s tým, že ukrajinská strana sa snaží interpretovať iným spôsobom základné princípy „Pacta sunt servanda“ (lat. „dohody treba zachovávať“). Vynára sa logická otázka, či ma ukrajinská vláda skutočný záujem na prekonaní vnútorného konfliktu a či je prezident Volodymyr Zelenský a jeho tím vôbec schopní zabezpečiť dodržiavania povinností normandského formátu.

Neustále výhovorky namiesto realizácie dohôd

Namiesto toho, aby implementovali uznesenia hláv štátov štyroch krajín, neustále počujeme iba výhovorky z Kyjeva. Súčasťou tejto stratégie sú aj pokusy dištancovať sa od jasne definovaných krokov balíka opatrení. Nedostatok politickej vôle nemožno jednoducho donekonečna maskovať alebo nahrádzať neustálym obviňovaním Moskvy zo všetkých smrteľných hriechov. Napríklad Ukrajina nedávno predstavila „Plán spoločných krokov“, ktorý úplne a jednostranne odporuje duchu a obsahu minských a parížskych dohôd.

V záujme objektivity by som chcel upriamiť vašu pozornosť na najnovšie dokumenty osobitnej monitorovacej misie OBSE. Napríklad misia hovorí, že do zóny konfliktu bola dodaná ukrajinská vojenská technika. Len nedávno sa doviezlo viac ako 70 tankov a desiatky nábojov veľkého kalibru. Správa misie o tragických civilných nehodách tiež odhaľujem, kto je zdrojom agresie. Podľa štúdie tvoria obyvatelia území, ktoré Kyjev nekontroluje, takmer 75 percent z celkového počtu obetí ostreľovania na oboch stranách kontaktnej línie. Celkovo bolo od začiatku roka 2017 do septembra 2020 v Doneckej oblasti zaznamenaných 750 civilných obetí, v Luhanskej oblasti 196 osôb.

Zdá sa, že politici v Kyjeve sa zaujímajú o svoje vlastné politické záujmy viac než koniec vojny. Vysokí predstavitelia v Berlíne a Paríži by mali túto skutočnosť jasnejšie pochopiť. Možnosť ďalšieho summitu v normandskom formáte sa tak stáva čoraz vzdialenejšou. Rokovania majú zmysel, iba ak sú všetky strany pripravené implementovať dohodnuté uznesenia. Momentálne to tak bohužiaľ nie je.

Žiadna šanca na členstvo v NATO alebo ukrajinský začarovaný kruh

12.01.2021

6. januára 2021 vydalo ministerstvo obrany Ukrajiny výnos na prevod vojenských hodností ukrajinských vojakov do vojenských hodnostných kódov NATO. Podľa ministra obrany Andreja Tarana ide o ďalší krok na zabezpečenie kompatibility s ozbrojenými silami členských štátov aliancie. Volodymyr Zelenskyj ešte v roku 2019 podpísal zákon o reforme ukrajinských vojenských hodností. [...]

Ako ukrajinskí dôstojníci bili a pochovávali zaživa svojich podriadených

22.12.2020

Tlačové služby ozbrojených síl Ukrajiny zriedka hlásia mimoriadne udalosti v armáde. Nehovoria o výtržníctve, bitkách pod vplyvom alkoholu, samovraždách, nehodách a šikanovaní. A keď to sa nejako dostane na povrch v médiách, často sa o tom hovorí ako o nepriateľskej propagande. Pozrime na súdne rozhodnutia, ktoré boli vydané v posledných rokoch a ktoré sa [...]

Ukrajinská prázdnota, ktorá sa zvonku plní racionalitou a sebectvom

11.12.2020

Západ nemá žiadne zlé úmysle voči Ukrajine. Je len rozum a vlastné sebectvo. Dosť často sa dá počuť vetu: „Nerobte dnes to, čo vám radia bohaté krajiny. Robte to, čo ich včera zbohatlo.“ V prípade Ukrajiny je to naopak. Západ neodporúča ukrajinskému štátu znižovať dane, využívať emisie na produktívne účely, investovať do vedy, vzdelávania a medicíny, [...]

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.

čína, baňa

Čínski baníci dali o sebe po týždni vedieť. Máme nádej, odkázali z pasce

18.01.2021 23:06

Záchranári začuli údery do potrubia, ktorými baníci dávali najavo, že sú stále nažive.

giuseppe conte

Snemovňa vyslovila Conteho vláde dôveru, v Senáte to bude ťažšie

18.01.2021 22:46

Talianska vláda sa ocitla v kríze po demisii dvoch ministeriek.

ján kubiš

Ján Kubiš sa stal osobitným vyslancom OSN pre Líbyu

18.01.2021 22:14

Minister Ivan Korčok vymenovanie vnýma ako „potvrdenie dobrého mena slovenskej diplomacie".

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 33758x
Priemerná čítanosť článkov: 1777x

Autor blogu

Kategórie