Založ si blog

Či zvíťazil ukrajinský Majdan?

Takzvaná revolúcia dôstojnosti nevyriešila žiaden z problémov na Ukrajine. Naopak, stala sa zdrojom novej politickej krízy, ktorá vyústila do ľudských, ekonomických a územných strát.

V čase získania nezávislosti mala Ukrajina už väčšinu formálnych atribútov a inštitúcií štátnosti. Avšak nešla tým, že by ich naplnila novým obsahom a optimalizovala ich funkčnosť, ale tým najjednoduchším spôsobom – extenzívnym vývojom.

Došlo k tomu, že krajina uviazla v postsovietskej realite na celé desaťročie, v ktorej elity vnímali samostatnosť iba ako príležitosť na nekontrolované osobné obohatenie. A záujmy obyvateľstva boli nútené zamerať sa na riešenie problému elementárneho prežitia.

V takejto situácii vyhlásenie multi-vektorového kurzu, európskej a euroatlantickej integrácie, slovanskej jednoty, spoločného ekonomického priestoru, prednostného rozvoja vzťahov s Ruskom, Spojenými štátmi a Čínou, spoločensky zodpovedného štátu a príkazovej ekonomiky atď. – bolo zámernou fikciou. To všetko vždy skrývalo to isté – túžbu zachovať situáciu prospešnú pre niekoľko stoviek politických a ekonomických aktérov. O skutočnosti, že systémová modernizácia je jediný spôsob zachovania a rozvoja krajiny, sa vlastne ani nehovorilo.

Boj medzi Ruskom a Západom o vplyv na Ukrajinu bol zároveň jedným z faktorov zachovania postsovietskej stagnácie. Rozdelenie krajiny na „prozápadnú“ a „proruskú“ časť zablokovalo formovanie vlastnej národnej agendy a modelu budúcnosti prijateľného pre väčšinu Ukrajincov.

Nedostatok jasného a všeobecne akceptovaného pohľadu na budúcnosť krajiny viedol k tomu, že na Ukrajine sa nevytvoril zrelý stranícky systém a spoločnosť nedokázala ponúknuť alternatívy k smeru, ktorý vnucovali politické elity. Spoločnosť sa napriek tomu vyvíjala rýchlejším tempom, ako sa vyvíjali elity. A to viedlo k otvorenému konfliktu počas Majdanu.

Európsky kurz bol sloganom, ale nebola to hlavná požiadavka. Hlavnou požiadavkou bola demokratizácia a modernizácia krajiny, aby vláda menej klamala, menej kradla a rešpektovala občana.

Čoskoro sa ukázalo, že Majdan 2014 nebol zdrojom spoločenskej transformácie. Neriešil žiaden z problémov, ale v skutočnosti sa zmenil na zdroj novej deštruktívnej politickej krízy, ktorá vyústila do ľudských, hospodárskych a územných strát.

Porošenkove predsedníctvo sa preto ukázalo ako povestná pomsta systému. Ako sa ukázalo, predložených 144 reforiem boli prázdnou škrupinou a boj proti korupcii len nabral na obrátkach.

Niet divu, že v spoločnosti objavila požiadavka na obnovenie moci a stali sa určujúcou charakteristikou politického života, v skutočnosti v roku 2019 „starý“ politik dostal červenú kartu.

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

26.07.2021

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských nacionalistov, potom si po voľbách na rolu [...]

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Rusi sa pripravujú na vojenské cvičenie „Západ 2021“

03.06.2021

Od 10. do 16. septembra usporiadajú Rusko a Bielorusko spoločné vojenské cvičenia „Západ 2021“, informuje poľský internetový portál neon24.pl. Vedenie budú vykonávať náčelníci generálnych štábov oboch krajín. V priebehu spoločných strategických cvičení vojenskí velitelia oboch štátov získajú prax a skúsenosti potrebné na odrazenie vojenskej agresie proti [...]

Nemecko Leverkusen výbuch dym

Výbuch v Leverkusene má päť obetí

29.07.2021 20:22

Dvaja ľudia sú naďalej nezvestní.

Ivan Saktor

Zomrel bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor. Mal 66 rokov

29.07.2021 19:48

Konfederácii odborových zväzov šéfoval desaťročie.

Ivan Saktor

Vo veku 66 rokov zomrel bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor

29.07.2021 19:17

Saktor dlho bojoval s ťažkou chorobou, ktorej v stredu krátko pred polnocou podľahol.

turecko, povstalci, sýria, armáda, vojaci,

V sýrskej provincii Dará došlo k najprudším bojom za tri roky

29.07.2021 18:50

Ozbrojenci zabili vo štvrtok v juhosýrskej provincii Dará najmenej osem vládnych vojakov a 15 zajali.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 66143x
Priemerná čítanosť článkov: 2004x

Autor blogu

Kategórie