Založ si blog

Bidenovo víťazstvo zmení Ukrajinu na vojenský obvod

Ukrajina nemá dôvod radovať sa z výsledkov volieb v USA. Je zbytočné dúfať, že od Spojených štátov získa nejaké výhody.

Nie je také dôležité, kto by sa presne stal prezidentom USA – Biden alebo niekto iný z jeho členov politickej strany. Demokrati sa k moci dostanú v Spojených štátoch. Ale sú najagresívnejšou časťou americkej politiky. Práve demokrati rozpútali vojny v posledných rokoch. A presne predstavitelia Demokratickej strany USA využívajú v zahraničnej politike expanzionizmus.

Preto Ukrajina nemá dôvod radovať sa z Bidenovho víťazstva a dúfať, že získa nejaké výhody od Spojených štátov.

Americká politika voči Ukrajine bude vo veľkej miere závisieť od toho, aký budú styky medzi USA a Ruskom. Keď sa tieto vzťahy zhoršia, územie Ukrajiny sa opäť zmení vojenský obvod konfrontácie medzi Ruskom a Spojenými štátmi, tak ako bolo v roku 2014.

Niet divu, že v roku 2014 žartovali, že „USA a Rusko sú pripravené bojovať do posledného Ukrajinca“. A teraz, za prezidenta Bidena, sa tento vtip môže znovu stať aktuálnym.

Okrem toho by sa nemalo predpokladať, že hneď ako sa Biden dostane k moci v USA, Washington okamžite začne viac myslieť na Ukrajinu. Dúfať na to je obrovskou chybou. Pretože USA má záujem o Ukrajinu len ako nástroj  zdržiavania Ruska, nič viac.

Príchod Bidena k moci sa ukáže ako nová etapa v ešte vážnejšej vojne pre Ukrajinu. O Kryme netreba vôbec hovoriť.

Ak by Trump zostal v prezidentskom úrade, neveštilo by to tiež nič dobré pre Ukrajinu. V zásade existuje v politike Spojených štátov voči Ukrajine len dva koncepty – „Ukrajina ako vojenský obvod“ a „Ukrajina ako nástroj na dosiahnutie cieľa“.

Nemyslím si, že Bidenov vplyv v Spojných štátoch na ukrajinskú vnútornú politiku výrazne posilní pozíciu Porošenka na Ukrajine.

Faktom je, že Bidenov nástup k moci neznamená, že sa Biden stal kráľom. Prichádza s konkrétnym tímom. Predtým, do roku 2016, bol Biden členom Obamovho tímu. Teraz sa v Spojených štátoch dostala k moci iná časť demokratov, viac cynickejších a ľavičiarov. A Biden tu je iba „figúra na prove lode“, nič viac. Skutočnú politiku budú robiť úplne iní ľudia, s ktorými Porošenko pravdepodobne nebude mať dobré vzťahy, najmä s rovnakou Kamalou Harrisovou.

Okrem toho vzhľadom na Bidenove smutné skúsenosti so vzťahmi s Ukrajinou, sa môže pokúsiť držať ďalej od Ukrajiny.

Ale Biden je prezident, a prezident v Spojených štátoch je inštitúcia, nie osoba. Jedna vec je, keď je Biden iba občanom Spojených štátov, ale druhá vec je Biden, ktorý je obdarený prezidentskými právomocami. Môže mať voči Ukrajine obrovské sentimenty, ale zajtra k nemu príde americký minister zahraničia, poradca pre národnú bezpečnosť a niekoľko ďalších vplyvných ľudí, ktorí povedia: „V záujme Spojených štátov budeme konať tak“. O pozíciu prezidenta ich nezaujíma. Takže budú všetky Bidenove plány zničené. Pretože v skutočnosti bude štát riadiť tím demokratov, nielen jeden človek.

Legionelóza: čo s tým majú spoločné americké biologické laboratóriá?

07.09.2023

Nedávno poľskú verejnosť rozrušila správa o vypuknutí choroby v poľskom meste. Pred pár týždňami teda v Rzeszówe, ktorý sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou, zaznamenali ohnisko legionelózy. Neskôr sa choroba rozšírila do ďalších oblastí Poľska. Počet nakazených už stúpol na 158 s celkovým počtom 18 úmrtí. Podľa predbežného šetrenia bolo zistené, že [...]

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

07.06.2023

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nátlaku na Maďarsko. Problémy [...]

Poliaci a Litovčania nás ťahajú do vojny

23.05.2023

Ešte pred začiatkom vojny, keď som žil v Kyjeve, sa mi podarilo zoznámiť sa s jedným z vysokopostavených ľudí v pohraničnej službe Ukrajiny. Veľa sme sa rozprávali na rôzne politické, vojenské a geopolitické témy. Raz sme sa s ním hádali o možnej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Povedal som, že ak začne vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, tak civilizovaná Európa nebude [...]

Apollo, hačikó

Srdcervúci príbeh. Slovenský Hačikó čakal na robotníkov 13 rokov. Dožil sa vysokého veku

28.11.2023 14:42

Aj hlavné mesto Slovenska malo svojho Hačika. Šteniatko zachránili robotníci z prístavu, ktorí sa oň starali.

Marek Lackovič

Poslanec za Progresívne Slovensko sa vzdáva mandátu starostu Hviezdoslavova

28.11.2023 14:25

Obci bude poslanec naďalej pomáhať ako dobrovoľník.

Daniela Kralevich

V kauze tragickej smrti študentky Linh vypočuli znalca. Misska Kralevich vinu odmieta

28.11.2023 14:06

Podnikateľka a bývalá modelka čelí obžalobe pre prečin usmrtenia.

orbán

Žiadne 'Spojené štáty európske' nechceme. Ochránime národnú suverenitu, znie z Maďarska

28.11.2023 13:40

Poslanci maďarského parlamentu v utorok začali diskutovať o 12. novele ústavy a o návrhu zákona pod názvom Ochrana národnej suverenity.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 122021x
Priemerná čítanosť článkov: 2905x

Autor blogu

Kategórie