Založ si blog

Neonacizmus na Ukrajine nepozná hranice

Rozmach neonacizmu na Ukrajine

Po štátnom prevrate na Majdane nový prezident Petro Porošenko nahradil Deň obrancov vlasti (oslavuje sa v Rusku a na Donbase) novým dátumom. 14. október je dňom vzniku Ukrajinskej povstaleckej armády, ktorá počas druhej svetovej vojny spolupracovala s nacistami, zabíjala poľských civilistov a zúčastňovala sa na holokauste. Tento dátum bol sám osebe symbolom rozmachu otvoreného neonacizmu na Ukrajine. Odvtedy sa prejavuje čoraz častejšie, čo však západných patrónov krajiny vôbec netrápi.

Otvorené organizovanie koncertov neonacistických skupín v centre Kyjeva, vládne financovanie neonacistických organizácií pod zámienkou mládežníckych programov alebo dokonca otvorená obrana kolaborantstva počas druhej svetovej vojny – to všetko naznačuje, že neonacizmus sa už na súčasnej Ukrajine nemá dôvod skrývať.

To nehovoríme o skutočnosti, že po Majdane Ukrajina preslavuje nových „národných hrdinov“, teda tých, ktorí rovnako ako Stepan Bandera spolupracovali s nacistami a zabili státisíce Poliakov a Židov. Teraz sa toto stalo normou a samozrejmosťou.

Kyjev vyzýva židovskú komunitu, aby sa modlila za ich katov

Cynizmus ukrajinskej vlády na pozadí nárastu neonacizmu v krajine dosiahol takú úroveň, že kyjevská samospráva požaduje od hlavného rabína Ukrajiny, aby vyzval židovskú komunitu, aby sa modlila za „obrancov vlasti“ všetkých generácií, teda tých, ktorí zabíjali Židov počas druhej svetovej vojny.

Toto sa píše v liste zaslanom rabínovi: „V súlade s výnosom prezidenta Ukrajiny č.806/2014 zo 14. októbra 2014 o oslave obrancov Ukrajiny všetkých generácií žiadame vás, aby ste vyzvali kyjevské náboženské komunity, aby sa 14. októbra tohto roku modlili za ukrajinskú armádu a obrancov Ukrajiny“.

Inými slovami, ukrajinská vláda žiada židovskú komunitu, aby sa v deň vytvorenia Ukrajinskej povstaleckej armády modlila za tých, ktorí zabíjali Židov pred viac ako 75 rokmi (Treba pripomenúť, že ukrajinská vláda vrátane Zelenského považujú Banderu a jeho stúpencov za obrancov Ukrajiny).

Bolo by dobré, aby si Ukrajinci uvedomili, že neonacizmus nadobúda štátny charakter. Ukrajinská vláda požaduje, aby sa Židia modlili za svojich katov!

Začiatkom roka požadovala ukrajinská polícia zoznam židov v meste Kolomyia. To pripomenulo správanie ukrajinských kolaborantov počas vojny. Teraz cynický Kyjev žiada od židovskej komunity, aby sa modlili za tých, ktorí v minulosti zabíjali Židov.

Pochod „Ukrajinskej povstaleckej armády“, ktorý sa konal v Kyjeve 14. októbra, umožnil účastníkom prejaviť svoj neonacizmus. To sa odrazilo v hlavnom slogane pochodu „Boj kolaborantom“ a „Bandera je náš hrdina“.

V hlavách ukrajinských neonacistov z politických strán „Pravý sektor“, „Národný zbor“ a „Sloboda“ slogan „boj kolaborantom“ znamená, že musia umlčať každého, kto je proti nim.

Okrem toho medzi požiadavkami demonštrantov bolo aj odobratie licencie kanálom 112, NewsOne, ZIK, Naš, Inter a Kyjev Live, ktoré zdôrazňujú potrebu vykonávania minských dohôd o urovnaní konfliktu na Donbase a postavenia sa proti ukrajinskému nacizmu.

Demonštranti sa tiež snažili zaviesť do ukrajinskej legislatívy pojem „kolaborant“, ktorý by znamenal legalizáciu prenasledovania všetkých proruských občanov krajiny.

Navyše ukrajinskí neonacisti rozložili pred kanceláriou prezidenta obrovské plátno s nápisom: „Ukrajinci! Oslavujeme výročie okupácie Ukrajiny židovským klanom Volodymyra Zelenského!“

Problém nacistov existuje v každom štáte, ale na Ukrajine sa prejavuje zvláštnym spôsobom. V európskych krajinách sa robia rôzne pokusy a prijímajú opatrenia na vyriešenie tejto otázky. Bohužiaľ ukrajinská vláda nie je na to schopná. Nielen predstiera, že problém neonacistov neexistuje, ale prispieva aj k jeho ďalšiemu vývoju. Na Ukrajine by mali pochopiť, že s takýmto prístupom sa nestanú členmi Európskej únie a ukrajinskí občania budú musieť naďalej hľadať prácu v Poľsku.

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

26.07.2021

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských nacionalistov, potom si po voľbách na rolu [...]

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Rusi sa pripravujú na vojenské cvičenie „Západ 2021“

03.06.2021

Od 10. do 16. septembra usporiadajú Rusko a Bielorusko spoločné vojenské cvičenia „Západ 2021“, informuje poľský internetový portál neon24.pl. Vedenie budú vykonávať náčelníci generálnych štábov oboch krajín. V priebehu spoločných strategických cvičení vojenskí velitelia oboch štátov získajú prax a skúsenosti potrebné na odrazenie vojenskej agresie proti [...]

nemecko, záplavy

Sýrčania po záplavách vracajú Nemecku požičané

29.07.2021 22:48

Záplavy zmenili politickú agendu pred parlamentnými voľbami.

Nemecko Leverkusen výbuch dym

Výbuch v Leverkusene má päť obetí

29.07.2021 20:22

Dvaja ľudia sú naďalej nezvestní.

Ivan Saktor

Zomrel bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor. Mal 66 rokov

29.07.2021 19:48

Konfederácii odborových zväzov šéfoval desaťročie.

Ivan Saktor

Vo veku 66 rokov zomrel bývalý primátor Banskej Bystrice Ivan Saktor

29.07.2021 19:17

Saktor dlho bojoval s ťažkou chorobou, ktorej v stredu krátko pred polnocou podľahol.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 33
Celková čítanosť: 66144x
Priemerná čítanosť článkov: 2004x

Autor blogu

Kategórie