Založ si blog

EÚ nie je charitatívna organizácia a nie bankomat pre Ukrajinu

Ukrajina chce oveľa viac, než jej môže EÚ ponúknuť. Chce sa stať súčasťou Európy v každom zmysle, ale Brusel na to nie je pripravený. Okrem toho čoraz viac vo vzťahoch medzi stranami dominuje pozícia, že „EÚ nie je charitatívna organizácia a nie bankomat“. Finančné pôžičky, ktoré Európa poskytuje Ukrajine, sa využívajú neefektívne. Z toho reformy neuskutočňujú a objavujú sa nové ťažkosti spôsobujúce podráždenie a únavu z Ukrajiny.

Na Ukrajine je stále veľa ľudí, ktorí chcú hovoriť o integrácii s Európou. Rovnako ako pred 20 rokmi slovo „Európa“ vyvoláva mnoho pozitívnych asociácií a emócií.

Realita sa však za posledných 20 rokov dramaticky zmenila. Po prvé, samotná Európa stala sa inou. Rozšírenie Európskej únie, ide o krajiny východnej Európy, značne zmenilo rovnováhu síl a záujmov v rámci Únie. Rozdiel v životnej úrovni medzi starými a novými členmi stále pretrváva, a to vedie k mnohým politickým, hospodárskym a sociálnym problémom.

Odchod Veľkej Británie z EÚ jasne preukázal, že sa s projektom zjednotenej Európy niečo nepodarilo, pretože je možné usilovať sa nielen o vstup do EÚ, ale aj o jej opustenie. Na programe rokovania sa objavili nové výzvy: utečenci, xenofóbia, radikalizmus a nacionalizmus. Pre mnohých sa Európska únia už nezdá byť stelesnením harmónie a dynamického rozvoja.

Po druhé, svet sa zmenil. Štáty a regióny, ktoré sa skutočne dynamicky rozvíjajú – Čína, India, východná a juhovýchodná Ázia – preberajú aktívnu úlohu a stanovujú nové štandardy. Európa postupne zaostáva a ak sa trend nezmení, potom za 15 rokov nebude EÚ medzi tromi najväčšími ekonomikami na svete.

Po tretie, zmenila sa aj Ukrajina. Sny o regionálnom vedení sú minulosťou: niektorí z ukrajinských susedov vstúpili do Európskej únie a teraz sa zúčastňujú úplne iných politických bojov. Rusko sa stalo dlhodobou hrozbou a Ukrajina stratila časť svojho územia. Čakajú ju desaťročia boja a dnešná Ukrajina je pre EÚ sotva zaujímavejšia než pred 20 rokmi.

Vzťahy medzi Ukrajinou a EÚ sa vyznačujú hlbokými rozdielmi v strategickom videní budúcnosti.

Ukrajina chce oveľa viac, ako môže EÚ dať dnes alebo dokonca aj  zajtra. Ukrajina sa chce stať súčasťou Európy v každom zmysle, ale EÚ na to nie je pripravená. Ukrajina je pre ňu, podobne ako iné krajiny Východného partnerstva, súčasťou priľahlého priestoru, ktorý by sa mal priblížiť k určitým štandardom a minimalizovať hrozby, ktoré odtiaľ môžu plynúť. Preto vysoký predstaviteľ Európskej únie Josep Borrell píše o bezprecendentej finančnej podpore Ukrajiny vo výške 14 miliárd eur. A prieskum Medzinárodného centra pre perspektívny výskum „Analýza dostupných zdrojov EÚ na podporu reforiem na Ukrajine“ ukazuje, že ide hlavne o pôžičky s nízkou efektívnosťou ich použitia.

Ukrajina dostáva finančnú pomoc, pôžičky a záruky EÚ vo výške, ktorá presahuje rámec programov regionálnej spolupráce EÚ, ale prax posledných rokov ukazuje, že Dohoda o pridružení bez perspektívy členstva a dodatočného prístupu k financovaniu nie je schopná stimulovať rozsiahle zmeny v spoločnostiach krajín. Najatraktívnejšou formou poskytovania finančnej pomoci Ukrajine by mohla byť predvstupová pomoc pre kandidátskych krajín, ktorá je v súčasnosti z politických dôvodov nedostupná. Prieskum tiež navrhol vytvorenie špeciálneho finančného nástroja na podporu Ukrajiny pri uskutočňovaní potrebných reforiem.

Borrell má pravdu: Dohoda o pridružení je v platnosti, EÚ prideľuje Ukrajine prostriedky na reformy. Ak však na Ukrajine mnohí považujú túto Dohodu za prvý krok k ďalšej integrácii, v Európe pokladajú za poslednú zastávku. Dohoda poskytuje príležitosť, ak sa bude vykonávať, zmení Ukrajinu na výhodného suseda pre EÚ. To je dosť na Brusel, ale to nestačí na Kyjev. Realizácia Dohody navyše nie je taká ľahká, ako sa mnohým zdala. Ukrajina sa mení pomaly alebo sa v niektorých otázkach nemení vôbec. Zásadné pozície pre EÚ: demokracia, právny štát, bezpečnosť – to sú všetky sporné otázky. Je nepravdepodobné, že by sa demokracia na Ukrajine posilnila. Štátne inštitúcie a vláda zostávajú pochybné. Namiesto bezpečnosti sú neustále výzvy. Z toho je podráždenie a únava z Ukrajiny. Európska únia nie je bankomatom, ale aj keby bola, nie je fakt, že by to pomohlo. Nejde iba o poskytnutie peňazí, ale aj o schopnosť ich efektívneho použitia. Európania tradične, a Borrell nie je výnimkou, venujú veľkú pozornosť boju proti korupcii, ale táto pozornosť sa zameriava hlavne na formálne znaky. Problém korupcie na Ukrajine má oveľa hlbšiu povahu.

Ale napriek rétorike niektorých európskych predstaviteľov vzrástol význam Ukrajiny pre európsku bezpečnosť. Ruská politika prispela k tomu, že dnes medzi mnohými existuje potreba silnej Ukrajiny, preto napĺňa strategické záujmy väčšiny členských štátov EÚ. Európania kedysi vkladali svoje nádeje do normatívnej sily, do svojej príťažlivosti pre susedov a do projektu Východného partnerstva, a tie sa nesplnili. Aby sa minimalizovali tieto riziká v budúcnosti, EÚ a Ukrajina by si mali uvedomiť význam spoločných záujmov a limity spoločných očakávaní.

Legionelóza: čo s tým majú spoločné americké biologické laboratóriá?

07.09.2023

Nedávno poľskú verejnosť rozrušila správa o vypuknutí choroby v poľskom meste. Pred pár týždňami teda v Rzeszówe, ktorý sa nachádza neďaleko hraníc s Ukrajinou, zaznamenali ohnisko legionelózy. Neskôr sa choroba rozšírila do ďalších oblastí Poľska. Počet nakazených už stúpol na 158 s celkovým počtom 18 úmrtí. Podľa predbežného šetrenia bolo zistené, že [...]

Radikálna pomsta: Ukrajina ničí Maďarov

07.06.2023

Možno sa vzťahy medzi Maďarskom a Ukrajinou vždy vyznačovali neustálymi problémami a hádkami medzi krajinami. Maďari neustále hovorili o útlaku maďarských národnostných menšín na ukrajinskom území, no v Kyjeve boli takéto vyhlásenia neustále vyvracané. V skutočnosti ukrajinská vláda naozaj považovala národnostné menšiny za nástroj nátlaku na Maďarsko. Problémy [...]

Poliaci a Litovčania nás ťahajú do vojny

23.05.2023

Ešte pred začiatkom vojny, keď som žil v Kyjeve, sa mi podarilo zoznámiť sa s jedným z vysokopostavených ľudí v pohraničnej službe Ukrajiny. Veľa sme sa rozprávali na rôzne politické, vojenské a geopolitické témy. Raz sme sa s ním hádali o možnej vojne medzi Ruskom a Ukrajinou. Povedal som, že ak začne vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, tak civilizovaná Európa nebude [...]

SR Vyšné Nemecké doprava obmedzenia KEX

Protest poľských dopravcov nekončí, zomreli dvaja muži. Varšava navrhla Kyjevu riešenie

28.11.2023 12:35

Poľský minister infraštruktúry poslal Ukrajine návrh na riešenie protestu poľských nákladných autodopravcov na hraničných priechodoch s Ukrajinou.

Šefčovič Stoltenberg

Šefčovič patrí podľa Politico medzi 28 najvplyvnejších ľudí v Európe

28.11.2023 12:13

Politico si pri predstavení Šefčovičovho profilu položil otázku, či existuje v eurokomisii práca, ktorú momentálne nerobí.

Hitler / Nacisti / Nacistické Nemecko /

Austrália zakázala nacistický pozdrav novelou protiteroristických zákonov

28.11.2023 12:04

V júni tohto roka austrálska vláda zakázala verejné vystavovanie a predaj nacistických symbolov a príslušenstva.

Polícia SR

Polícia obvinila trojicu útočníkov, v podniku v Poprade napadli muža

28.11.2023 11:40

Napadnutý muž po incidente utrpel ťažké zranenia.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 42
Celková čítanosť: 122016x
Priemerná čítanosť článkov: 2905x

Autor blogu

Kategórie