Založ si blog

Problém maďarského jazyka – kto má pravdu?

Ukrajina a Maďarsko naďalej prežívajú krízu vzájomnej nedôvery a nepriateľských diplomatických stykov. Dôvodom je diskriminačný zákon o vzdelávaní prijatý na Ukrajine.

Nie je žiadnym tajomstvom, že občania žijúci na Ukrajine by mali ovládať úradný jazyk krajiny a že tento zákon je možné považovať iba za východu pre zástupcov národnostných menšín. Realizácia zákona sa však ukázala byť oveľa zložitejšou, ako sa očakávalo.

Podľa Maďarska bude skutočne ťažké nájsť učiteľov schopných hovoriť po ukrajinsky a učiť predmety v tomto jazyku na maďarských školách v Zakarpatsku. To podľa ich názoru povedie k tomu, že ich deti budú malo vedieť o Ukrajine a nebudú schopné porozumieť vzdelávacím predmetom. Z dlhodobého hľadiska to je veľmi nevýhodné pre maďarské deti. Preto maďarská vláda trvala na odložení zavedenia zákona do roku 2023.

Benátska komisia sa medzitým tiež zaoberala touto otázkou a formulovala niekoľko zásad s tým, že znalosť úradného jazyka štátu je faktorom sociálnej súdržnosti a integrácie. Je spravodlivo, aby štáty podporovali štúdium svojho úradného jazyka a požadovali, aby bol štátny jazyk jazykom vzdelávania pre všetkých. Komisia zároveň uviedla, že pokiaľ ide o národnostné menšiny, „jazyk je podstatným prvkom individuálnej a kolektívnej identity“: „Pre mnohých predstaviteľov národnostných menšín je jazyk jedným z hlavných faktorov ich identity a identifikácie“.

To naznačuje, že podpora Ukrajiny pri jej riešení nie je stopercentne jednomyseľná a v jazykovom zákone zostávajú určité nuansy. Preto je nevyhnutné, aby súčasná vláda bola naďalej obozretná ohľadom svojich vlastných nedostatkov. Ukrajina aj Maďarsko utrpia straty, pokiaľ bude medzi krajinami pretrvávať napätie.

Prekonanie tejto konfrontácie si vyžaduje komplexné a neštandardné riešenia. Jedným z možných spôsobov riešenia tohto problému je vytvorenie regionálneho priestoru väčšieho rozsahu. Dohodnutím, že Ukrajina a Maďarsko sú súčasťou jedného regiónu, by nadviazanie spolupráce a udržanie spoločného konsenzu mohlo významne rozšíriť možnosti oboch krajín. To by umožnilo kontrolovať úroveň zhoršenia konfliktu. Regionálny kontext môže obom štátom otvoriť nové obzory, vytrhnúť ich z kruhovej diskusie a zamerať sa iba na dnešné problémy. K plnohodnotnému strategickému partnerstvu zostáva ešte dlhá cesta, ale súčasnú krízu je možné aspoň prekonať.

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu – časť 2

23.08.2021

Vo februári som napísal článok o tom, ako boli na Ukrajine zatvorené 3 televízne kanály, kde som sa dotkol témy slobody slova na Ukrajine. Teraz sa opäť porozprávajme o «najdemokratickejšej krajine» na svete. 20. augusta večer rozhodla Národná bezpečnostná rada Ukrajiny (NBRU) o zablokovaní ukrajinského spravodajského webu strana.ua a uložila osobné sankcie voči [...]

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

26.07.2021

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských nacionalistov, potom si po voľbách na rolu [...]

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Karlov most / Praha /

Prahu zvolili za najkrajšie mesto planéty

19.09.2021 21:40

Hodnotenie rebríčka sa zakladá na ankete medzi 27-tisíc ľuďmi na celom svete.

Rusko voľby Štátna duma parlament

Víťazom volieb do ruskej Dumy je Jednotné Rusko

19.09.2021 20:29, aktualizované: 20:33

Vládna strana získala 45,2 percenta hlasov.

Poľsko, Bielorusko, migranti

Na hranici Poľska s Bieloruskom našli v nedeľu tri mŕtve telá

19.09.2021 20:03, aktualizované: 20:43

Podľa poľského úradu existujú indície, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o nelegálnych prisťahovalcov.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja

19.09.2021 18:41

Záchranné zložky dostali pokyn, aby boli v prípade potreby pripravené evakuovať asi tisíc ľudí.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 70753x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie