Založ si blog

Žiadna šanca na členstvo v NATO alebo ukrajinský začarovaný kruh

6. januára 2021 vydalo ministerstvo obrany Ukrajiny výnos na prevod vojenských hodností ukrajinských vojakov do vojenských hodnostných kódov NATO. Podľa ministra obrany Andreja Tarana ide o ďalší krok na zabezpečenie kompatibility s ozbrojenými silami členských štátov aliancie. Volodymyr Zelenskyj ešte v roku 2019 podpísal zákon o reforme ukrajinských vojenských hodností. Severoatlantická aliancia sa napriek tomu, že ukrajinská vláda neustále demonštruje svoju vôľu stať sa členom vojenského bloku, s prijatím Ukrajiny neponáhľa.

V krajinách NATO existujú určité pravidlá, takzvané STANAG, čo je označením pre Štandardizačnú dohodu (STANdardization AGreement), ktorá stanovuje smernice, termíny a podmienky pre bežné vojenské alebo technické postupy a vybavenie medzi členmi krajín Severoatlantickej aliancie.

Prechod ukrajinskej armády na štandardy NATO sa začalo v roku 2017, keď to v štátnom programe schválil bývalý prezident Petro Porošenko. Podľa tohto programu mali ukrajinské ozbrojené sily dosiahnuť úplnú kompatibilitu s NATO ešte do roku 2020.

Ukrajinská armáda však už v roku 2015 prešla na niektoré štandardy NATO. Vtedy sa stanovili jednotné charakteristiky ochranných prostriedkov a uniforiem. V novembri 2019 prezident Zelenkyj podpísal zákon, ktorý predpokladal reformu vojenských hodností v súlade so štruktúrou ozbrojených síl krajín NATO. Z ukrajinskej armády zmizli niektoré hodnosti, napríklad práporčík a vyšší práporčík, mičman a vyšší mičman.

Nemožno si však nevšimnúť,           že napriek tvrdohlavej túžbe Kyjeva zjednotiť ukrajinskú armádu s ozbrojenými silami členských krajín NATO sa samotná aliancia s rozhodnutím neponáhľa. Zdá sa, že ukrajinská vláda demonštruje, že je pripravená vyvinúť akékoľvek úsilie na dosiahnutie členstva. Je to tak preto, lebo časť obyvateľstva a politické elity majú pevný, ale mylný názor, že vstupom krajiny do NATO sa údajne zabezpečí návrat Krymu, Donbasu a vyriešia sa všetky problémy štátu.

Je to dôležité, ale ukrajinskí politici na niečo zabudli. Po prvé, Ukrajina nemá šancu vstúpiť do NATO, kým sa nevyrieši problém na Donbase. Riadiace dokumenty aliancie obsahujú pravidlá, ktoré zakazujú prijatie štátu do NATO, zatiaľ čo na jeho území prebieha ozbrojený konflikt, a to je už začarovaný kruh. Po druhé, Krym už nie je možné vrátiť. Nech sa Ukrajina pokúsi o akékoľvek pokusy, Rusko za žiadnych okolností polostrov nevráti. Možno navrhnúť ozbrojené zmocnenie sa Krymu, ale bez podpory NATO Ukrajina nemá šancu. Severoatlantická aliancia určite neurobí taký krok a nebude sa pokúšať rozpútať vojnu s Ruskom. Otázka Krymu je konečne a nenávratne uzavretá.

Krajiny NATO využívajú Kyjev vo svoj prospech, ktorý sa snaží byť pre nich užitočný. Aliancia sa však neponáhľa s prijatím Ukrajiny do vojenského bloku za plnoprávneho člena. Tam tvrdia, že Ukrajina je takmer v aliancii a zostáva len kúsok. NATO sľubuje, že za žiadnych okolností ju neopustia. Ukrajinská vláda týmto sľubom verí, ale zabúda na smutnú skúsenosť Gruzínska.

Prevod vojenských hodností do štandardov NATO nijako neovplyvní obranné schopnosti Ukrajiny. Okrem nových hodností musí vybaviť svoju armádu novou technikou a zbraňami. Ukrajinská vláda na to však nemá peniaze a financovanie pochádzajúce z údajne zainteresovaných NATO-krajín na tieto účely sa k armáde dostane veľmi zriedka.

Ako ukrajinskí dôstojníci bili a pochovávali zaživa svojich podriadených

22.12.2020

Tlačové služby ozbrojených síl Ukrajiny zriedka hlásia mimoriadne udalosti v armáde. Nehovoria o výtržníctve, bitkách pod vplyvom alkoholu, samovraždách, nehodách a šikanovaní. A keď to sa nejako dostane na povrch v médiách, často sa o tom hovorí ako o nepriateľskej propagande. Pozrime na súdne rozhodnutia, ktoré boli vydané v posledných rokoch a ktoré sa [...]

Ukrajinská prázdnota, ktorá sa zvonku plní racionalitou a sebectvom

11.12.2020

Západ nemá žiadne zlé úmysle voči Ukrajine. Je len rozum a vlastné sebectvo. Dosť často sa dá počuť vetu: „Nerobte dnes to, čo vám radia bohaté krajiny. Robte to, čo ich včera zbohatlo.“ V prípade Ukrajiny je to naopak. Západ neodporúča ukrajinskému štátu znižovať dane, využívať emisie na produktívne účely, investovať do vedy, vzdelávania a medicíny, [...]

Dohody treba zachovávať

03.12.2020

9. decembra uplynie rok od parížskeho samitu v normandskom formáte (Nemecko, Francúzsko, Rusko a Ukrajina). Je teda na čase zhodnotiť, ako v skutočnosti ide s vykonávaním dohôd, ktoré sa tam uzavreli. Tu budú vylúčené všetky ďalšie problémy súčasnej Ukrajiny, ako napríklad zaobchádzanie s ruským jazykom pre 40 percent populácie. Závery parížskeho samitu obsahovali [...]

Alexej Navaľnyj

Pre Kremeľ je Navaľnyj agent Západu

18.01.2021 23:22

Alexej Navaľnyj za mrežami môže byť pre režim nebezpečnejší ako na slobode, myslí si analytik Alexej Makarkin. Kremeľ ale podľa neho nemal na výber. "Keby ho nechal na slobode, ukázal by slabosť," povedal pre Pravdu.

čína, baňa

Čínski baníci dali o sebe po týždni vedieť. Máme nádej, odkázali z pasce

18.01.2021 23:06

Záchranári začuli údery do potrubia, ktorými baníci dávali najavo, že sú stále nažive.

giuseppe conte

Snemovňa vyslovila Conteho vláde dôveru, v Senáte to bude ťažšie

18.01.2021 22:46

Talianska vláda sa ocitla v kríze po demisii dvoch ministeriek.

ján kubiš

Ján Kubiš sa stal osobitným vyslancom OSN pre Líbyu

18.01.2021 22:14

Minister Ivan Korčok vymenovanie vnýma ako „potvrdenie dobrého mena slovenskej diplomacie".

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 33761x
Priemerná čítanosť článkov: 1777x

Autor blogu

Kategórie