Založ si blog

Žiadna šanca na členstvo v NATO alebo ukrajinský začarovaný kruh

6. januára 2021 vydalo ministerstvo obrany Ukrajiny výnos na prevod vojenských hodností ukrajinských vojakov do vojenských hodnostných kódov NATO. Podľa ministra obrany Andreja Tarana ide o ďalší krok na zabezpečenie kompatibility s ozbrojenými silami členských štátov aliancie. Volodymyr Zelenskyj ešte v roku 2019 podpísal zákon o reforme ukrajinských vojenských hodností. Severoatlantická aliancia sa napriek tomu, že ukrajinská vláda neustále demonštruje svoju vôľu stať sa členom vojenského bloku, s prijatím Ukrajiny neponáhľa.

V krajinách NATO existujú určité pravidlá, takzvané STANAG, čo je označením pre Štandardizačnú dohodu (STANdardization AGreement), ktorá stanovuje smernice, termíny a podmienky pre bežné vojenské alebo technické postupy a vybavenie medzi členmi krajín Severoatlantickej aliancie.

Prechod ukrajinskej armády na štandardy NATO sa začalo v roku 2017, keď to v štátnom programe schválil bývalý prezident Petro Porošenko. Podľa tohto programu mali ukrajinské ozbrojené sily dosiahnuť úplnú kompatibilitu s NATO ešte do roku 2020.

Ukrajinská armáda však už v roku 2015 prešla na niektoré štandardy NATO. Vtedy sa stanovili jednotné charakteristiky ochranných prostriedkov a uniforiem. V novembri 2019 prezident Zelenkyj podpísal zákon, ktorý predpokladal reformu vojenských hodností v súlade so štruktúrou ozbrojených síl krajín NATO. Z ukrajinskej armády zmizli niektoré hodnosti, napríklad práporčík a vyšší práporčík, mičman a vyšší mičman.

Nemožno si však nevšimnúť,           že napriek tvrdohlavej túžbe Kyjeva zjednotiť ukrajinskú armádu s ozbrojenými silami členských krajín NATO sa samotná aliancia s rozhodnutím neponáhľa. Zdá sa, že ukrajinská vláda demonštruje, že je pripravená vyvinúť akékoľvek úsilie na dosiahnutie členstva. Je to tak preto, lebo časť obyvateľstva a politické elity majú pevný, ale mylný názor, že vstupom krajiny do NATO sa údajne zabezpečí návrat Krymu, Donbasu a vyriešia sa všetky problémy štátu.

Je to dôležité, ale ukrajinskí politici na niečo zabudli. Po prvé, Ukrajina nemá šancu vstúpiť do NATO, kým sa nevyrieši problém na Donbase. Riadiace dokumenty aliancie obsahujú pravidlá, ktoré zakazujú prijatie štátu do NATO, zatiaľ čo na jeho území prebieha ozbrojený konflikt, a to je už začarovaný kruh. Po druhé, Krym už nie je možné vrátiť. Nech sa Ukrajina pokúsi o akékoľvek pokusy, Rusko za žiadnych okolností polostrov nevráti. Možno navrhnúť ozbrojené zmocnenie sa Krymu, ale bez podpory NATO Ukrajina nemá šancu. Severoatlantická aliancia určite neurobí taký krok a nebude sa pokúšať rozpútať vojnu s Ruskom. Otázka Krymu je konečne a nenávratne uzavretá.

Krajiny NATO využívajú Kyjev vo svoj prospech, ktorý sa snaží byť pre nich užitočný. Aliancia sa však neponáhľa s prijatím Ukrajiny do vojenského bloku za plnoprávneho člena. Tam tvrdia, že Ukrajina je takmer v aliancii a zostáva len kúsok. NATO sľubuje, že za žiadnych okolností ju neopustia. Ukrajinská vláda týmto sľubom verí, ale zabúda na smutnú skúsenosť Gruzínska.

Prevod vojenských hodností do štandardov NATO nijako neovplyvní obranné schopnosti Ukrajiny. Okrem nových hodností musí vybaviť svoju armádu novou technikou a zbraňami. Ukrajinská vláda na to však nemá peniaze a financovanie pochádzajúce z údajne zainteresovaných NATO-krajín na tieto účely sa k armáde dostane veľmi zriedka.

Ukrajinské šliapnutie na hrdlo slobody prejavu – časť 2

23.08.2021

Vo februári som napísal článok o tom, ako boli na Ukrajine zatvorené 3 televízne kanály, kde som sa dotkol témy slobody slova na Ukrajine. Teraz sa opäť porozprávajme o «najdemokratickejšej krajine» na svete. 20. augusta večer rozhodla Národná bezpečnostná rada Ukrajiny (NBRU) o zablokovaní ukrajinského spravodajského webu strana.ua a uložila osobné sankcie voči [...]

Ako sa Ukrajina stala problémom pre všetkých

26.07.2021

Všetko, čo sa na Ukrajine deje v posledných rokoch, pripomína anekdotu. Nie vždy je zábavná, ale vždy absurdná. Logickým vyvrcholením toho, čo sa v skutočnosti deje, bolo zvolenie komika Volodymyra Zelenského za prezidenta krajiny. A ak pred voľbami Zelensky hral rolu „človeka z ľudu“, ktorý bol unavený z politiky ukrajinských nacionalistov, potom si po voľbách na rolu [...]

Dva roky na čele krajiny: Zelenskyj nedokáže dodržať svoje sľuby

07.06.2021

Dva roky pri moci, ktoré sklamali nielen samotných Ukrajincov, ale aj Moskvu a krajiny EÚ; dva roky, ktoré ukázali, že sľuby Zelenského sú iba nečinné reči. Keď 43-ročný ukrajinský prezident pred dvoma rokmi (20. mája) nastúpil do úradu, ustanovil mier na východe krajiny za najvyššiu prioritu svojho prezidentovania. Na to bol pripravený sadnúť si za rokovací stôl so [...]

Karlov most / Praha /

Prahu zvolili za najkrajšie mesto planéty

19.09.2021 21:40

Hodnotenie rebríčka sa zakladá na ankete medzi 27-tisíc ľuďmi na celom svete.

Rusko voľby Štátna duma parlament

Víťazom volieb do ruskej Dumy je Jednotné Rusko

19.09.2021 20:29, aktualizované: 20:33

Vládna strana získala 45,2 percenta hlasov.

Poľsko, Bielorusko, migranti

Na hranici Poľska s Bieloruskom našli v nedeľu tri mŕtve telá

19.09.2021 20:03, aktualizované: 20:43

Podľa poľského úradu existujú indície, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o nelegálnych prisťahovalcov.

Španielsko sopka La Palma erupcia

Na ostrove La Palma vybuchla sopka La Cumbre Vieja

19.09.2021 18:41

Záchranné zložky dostali pokyn, aby boli v prípade potreby pripravené evakuovať asi tisíc ľudí.

marekdanko

Carpe Diem

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 70764x
Priemerná čítanosť článkov: 2081x

Autor blogu

Kategórie