Pokračovanie konfliktu medzi Maďarskom a Ukrajinou

14. októbra 2020, marekdanko, Politika Ukrajina

Na Ukrajine sa veľa hovorí o údajnom vytvorení „maďarského regiónu“ na Zakarpatskú v rámci administratívno-územnej reformy, ale ide to skutočne o nejakom zvláštnom regióne?

Problémy vo vzťahoch s Maďarskom robí dlhodobo veľa starosti pre Ukrajinu – pravdupovediac, nielen pre Ukrajinu. Dôvodom je zákon o ukrajinskom jazyku. Budapešť je presvedčená, že ten potláča práva Maďarov na Zakarpatskú, ktorí predovšetkým nechcú vedieť ukrajinský jazyk. Konflikt s Maďarskom blokuje styky Ukrajiny s NATO, ktoré pre Kyjev veľmi dôležité. Napriek karanténe odišiel ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba do Budapešti, aby rokoval o obnovení vzťahov. Potom sa na Ukrajine rozšíril chýr o možnom vytvorení takzvaného „maďarského regiónu“ na Zakarpatskú, ktorý by zjednotil všetky osady, na ktorých Maďari kompaktne žijú.

Pozrime sa na ukrajinsko-maďarské styky a hrozby „maďarského regiónu“

Zvláštny región?

Na Ukrajine je administratívno-územná reforma v plnom prúde. V rámci jej kabinet ministrov navrhol vytvorenie nového Berehovského rajónu v Zakarpatskej oblasti na hranici s Maďarskom.

Okamžite sa začali rozhovory o tom, že Ukrajina vytvára „maďarský okres, ktorý by potešil Orbána“. Ale v skutočnosti však Berehovský rajón na Ukrajine existoval aj predtým. Navrhuje sa pridať k novému okresu súčasný Vinohradovký rajón. Ak teda v „starom“ Berehovskom okrese tvoria Maďari 76% obyvateľstva, potom v novom rozšírenom klesne podiel Maďarov zo 76% na 43%. To znamená, že ich počet bude menší ako teraz. Zatiaľ na Ukrajine vedú spory o „maďarský región“, proti takejto reforme sú aj Maďari.

Maďari by si chceli vytvoriť vlastný región na Zakarpatskú. Zahŕňal by územia 6 okresov Zakarpatská, a síce Užhorodského, Berehovského, Mukačevského, Vinohradského, Chustského a Ťačivského. Takto by bola väčšina zo všetkých maďarských zakarpatských osudov zjednotená. Ukrajinská vláda ale k takémuto kroku nepristúpi.

Avšak čo s NATO?

Severoatlantická rada uznala Ukrajinu za člena Programu rozšírených príležitostí NATO. Aj keď NATO udelilo Ukrajine nový štatút, Maďarsko stále nezrušilo blokádu zasadnutí komisie NATO – Ukrajina. Ukazuje sa, že Budapešť súhlasila s rozšírením partnerstva NATO s Ukrajinou, inak by rozhodnutie jednoducho nešlo, ale ďalej blokuje stretnutia NATO s Ukrajinou.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó uviedol, že rozhodnutia o Ukrajine v NATO sú blokované ukrajinským jazykovým zákonom.

Aký je výsledok?

Obyvateľstvo ani vláda nepodporia zmenu súčasného znenia zákonov o jazykoch a vzdelávaní. V opačnom prípade Ukrajina skutočne podľahne maďarským ultimátom, a to je zámerne slabá pozícia.

Podľa ukrajinských odborníkov je východisko z krízy možné, ak sa Ukrajina a Maďarsko dohodnú na spoločnom rozvoji bilingválneho vzdelávania pre Maďarov a ministerstvo školstva Ukrajiny súhlasí s tým, že bilingválna výučba niektorých predmetov sa bude počítať ako výučba v ukrajinčine.

Je dosť pravdepodobné, že balík dohôd môže obsahovať aj otázky dvojitého občianstva, zákon o národnostných menšinách a administratívno-teritoriálne reformy na Zakarpatskú.