Reforma vojensko-priemyselného komplexu ako ďalší krok k členstvu v NATO

21. septembra 2020, marekdanko, NATO Politika Ukrajina

Ukrajinská vláda zo všetkých síl pokračuje v pokusoch o vstup do NATO. V máji tohto roku ukrajinský prezident schválil ročný národný program Ukrajina-NATO. Tento dokument predpokladá systematické vykonávanie strategického kurzu krajiny na integráciu s euroatlantickými partnermi.

Hlavnou úlohou dnešnej Ukrajiny je reforma bezpečnostného a obranného sektoru vrátane vojensko-priemyselného komplexu. Jeho preskúmanie ukázalo, že štátne podniky potrebujú radikálnu transformáciu, podporu štátu a vývoj mechanizmov na prilákanie investícií do priemyslu. Ak sa úspešne splnia ciele ročného národného programu, Ukrajina sa posunie o krok bližšie k členstvu v NATO.

Ukrajinská vláda by mala začať s technickým vybavením obranných podnikov. Vedecký potenciál Ukrajiny umožňuje rozvíjať a zabezpečovať výrobu moderných druhov zbraní a vojenského vybavenia, napríklad projektov „NEPTUN“ alebo „OĽCHA“. Na zabezpečenie potrebnej výrobnej kapacity je však potrebné príslušné financovanie. Na Ukrajine dnes existujú iba dva programy opatrení na financovanie, ktoré sa prakticky nerealizujú.

Po vyriešení otázok vybavenia je potrebné prejsť k príprave návrhov zákonov. V záujme úspešného vykonania reforiem v komplexe obranného priemyslu by ukrajinské orgány mali pracovať na vylúčení neúčinných noriem štátnej kontroly zo súčasnej legislatívy. Napríklad je potrebné opustiť systém úplnej kontroly nad subjektmi hospodárskej činnosti. Ďalej má zmysel zamerať úsilie na zlepšenie základov štátneho dozoru a zjednotenie postupu implementácie opatrení štátnej kontroly, ako aj na odstránenie obmedzení pre účastníkov „UkrOboronProm“ pri vytváraní spoločných podnikov so zahraničnými účastníkmi.

Dôležitým bodom je samozrejme organizácia konzultácií s NATO. Hlavnými úlohami týchto konzultácií by mala byť diskusia o mechanizmoch vykonávania odporúčaní na základe výsledkov preskúmania vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny s prihliadnutím na súčasné vojensko-politické hrozby a výzvy. Je potrebné zaoberať sa otázkami riadenia životného cyklu zbraní a vojenského vybavenia, uplatňovania integrovaného prístupu ku kvalite vojenských výrobkov, ako aj perspektívnych oblastí spolupráce medzi podnikmi obranného priemyslu a rôznymi štruktúrami NATO.

Ak vezmeme do úvahy všetky tieto tri faktory, Ukrajina môže rátať s úspešnými reformami a ďalším rozvojom svojho obranného priemyslu. Malo by sa však pamätať na to, že by sa o to mala usilovať nielen samotná ukrajinská vláda, ale aj partneri NATO. Lídri Severoatlantickej aliancie pravdepodobne nebudú mať záujem. Koniec koncom, podľa ich názoru, “nech Ukrajina lepšie bude nakupovať než predávať”.