Založ si blog

Bezpečnostná služba Ukrajiny chytila maďarských separatistov

V Zakarpatskej oblasti zadržali skupinu maďarských separatistov. Podľa Bezpečnostnej služby Ukrajiny jeden z občanov zbieral podpisy na petíciu s neobvyklou požiadavkou – zrušiť platnosť Trianonskej mierovej zmluvy z roku 1920, podľa ktorej Uhorské kráľovstvo stratilo časť súčasnej Zakarpatskej oblasti. Podľa článku týkajúce zásahu do územnej celistvosti štátu sa začalo trestné konanie.

Okrem toho overujú informácie o možnom zapojení iných jednotlivcov a združení v Zakarpatskej oblasti do „protiukrajinských aktivít“

Na jeseň 2018 vyhlásilo ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny konzula Maďarska v Zakarpatskom meste Beregovo Matyásha Siladiho persona non grata. „Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny očakáva, že maďarská strana sa v budúcnosti zdrži akýchkoľvek nepriateľských krokov smerom k Ukrajine,“ sa hovorí vo vyhlásení ministerstvo zahraničných vecí. Kyjev „považuje ukrajinských občanov maďarského pôvodu za zjednocujúci faktor vo vzťahoch medzi týmito dvoma štátmi“ a vyzývajú k tomu „maďarských partnerov“. Ukrajinsko-maďarské vzťahy sa zhoršili po zverejnení videa na sieti, ktoré ukazuje, ako maďarským občanom, ktorí sú etnickými Maďarmi, vydávajú pasy v maďarskom konzuláte v meste Beregovo.

„Práva maďarského obyvateľstva na Ukrajine stále porušujú. Moje zaradenie do zoznamu nie je problémom, oveľa väčším problémom je to, že zákon o vzdelávaní, ktorý porušuje práva maďarskej národnostnej menšiny, ešte nebol revidovaný,“ uviedol maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. Dodal, že Budapešť má záujem o dobré susedské kontakty s Kyjevom, ale prezident a vláda Ukrajiny zrušili dobré vzťahy medzi krajinami.

Zástupcovia maďarskej etnickej menšiny žijú v Zakarpatskej oblasti Ukrajiny. „Maďarská otázka“ eskalovala najmä po prejavoch ukrajinských nacionalistov a po prijatí nového zákona „O vzdelávaní“ v Kyjeve, ktorý predpokladá prevod všetkých škôl, v ktorých študujú národnostné menšiny, na vyučovanie v ukrajinčine. V Maďarsku sa domnievajú, že ten dokument obmedzuje práva etnických Maďarov žijúcich v Zakarpatskej oblasti. Vo februári 2019 vedúci administratívy predsedu maďarskej vlády Gergely Gulyás oznámil, že ukrajinská vláda prijala „semi-fašistický“ zákon o vzdelávaní, podľa ktorého sa vzdelávanie v krajine do roku 2020 bude viesť v ukrajinčine. Neskôr však nadobudnutie platnosti zákona odložili.

 

Americkí „pomocníci“ na ukrajinskej pôde

27.07.2020

Ukrajinská vláda sa so závideniahodnou vytrvalosťou snaží stať sa plnoprávnym členom NATO. Ako to ovplyvní štát a životy bežných občanov? Vedenie NATO pľuje na ukrajinskú ústavu, ktorá mimochodom zakazuje prítomnosť akýchkoľvek zahraničných vojenských základní na území krajiny. Pokojne zakotvili svoju flotilu, tvoria vojenské základne, uskutočňujú cvičenia, [...]

Rusko, vlajka, ilustračná

Slovensko vyhostilo troch ruských diplomatov

10.08.2020 19:45, aktualizované: 20:32

Podľa informácií slovenských spravodajských zložiek bola ich činnosť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch.

Korán / Modlitba / Náboženstvo / Islam /

Nigérijský spevák dostal kvôli svojej piesni trest smrti za rúhanie

10.08.2020 19:19

Text piesne podľa kritikov vychvaľoval jedného islamského duchovného do takej miery, že ho vynášal i nad proroka Mohameda.

Ľuboš Blaha

NAKA zastavila trestné stíhanie pre status Blahu s červenou hviezdou

10.08.2020 18:11

Blaha sa v reakcii na začatie stíhania bránil tým, že podľa rozsudku Európskeho súdu pre ľudské práva nemožno označovať komunistické symboly automaticky za extrémistické.

handlová fico

Pred 11 rokmi zahynulo pri výbuchu v Handlovej 20 baníkov

10.08.2020 16:55, aktualizované: 20:45

Predseda Smeru Robert Fico si pamiatku obetí uctil v rámci pietnej spomienky Dňa bielych ruží v Handlovej.

marekdanko

Milujem Ukrajinu

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2
Celková čítanosť: 4416x
Priemerná čítanosť článkov: 2208x

Autor blogu

Kategórie

Archív